Pallad droższy od platyny

opublikowano: 16-10-2017, 17:29
aktualizacja: 16-10-2017, 17:34

W średnim terminie pallad ma lepsze perspektywy od platyny, jednak w dłuższym substytucja obu metali może ograniczyć zasięg zwyżek.

W poniedziałek ceny palladu rosną o 1,6 proc., wychodząc powyżej szczytu intraday z początku września i sięgając 1 008 USD za uncję. Do zakupów inwestorów zachęcają oczekiwania zwiększonego popytu ze strony producentów samochodów, przy jednocześnie ograniczonej podaży. Używany w produkcji katalizatorów do aut benzynowych metal szlachetny podrożał od początku roku o 47,7 proc., przy „zaledwie” 13,3-procentowym umocnieniu złota.

- Notowania palladu wspiera wykształcona tendencja wzrostowa, za którą odpowiadają oczekiwania niedoboru podaży przy jednoczesnym wzroście popytu – komentuje w wypowiedzi dla Bloomberga Ole Hansen, szef strategii rynków surowcowych w Saxo Banku.

Dobrej koniunkturze na rynku palladu towarzyszy stabilizacja w notowaniach platyny, także używanej w produkcji katalizatorów, jednak tych używanych w autach z silnikiem Diesla. O początku roku platyna podrożała o 4,7 proc., a we wrześniu jej ceny po raz pierwszy od 16 lat były niższe od cen palladu. Skandal wokół fałszowania wyników testów spalania wzbudził obawy o popyt na tego typu samochody. Zdaniem banku Citigroup, udział aut z silnikiem Diesla w rynku spadnie do 2025 r. o połowę, a to oznacza, że w ciągu dekady popyt na pallad będzie niższy o 600 tys. uncji. W rezultacie do 2020 r. na rynku platyny powinna utrzymywać się nadwyżka, podczas gdy w przypadku palladu przewaga będzie leżała po stronie popytowej. W dłuższym terminie do gry może wejść jednak substytucja obu metali.

"Istniejąca możliwość substytucji, sprawia, że w długim terminie nie można już jednoznacznie obstawiać umocnienia palladu. W związku z tym jego notowania mogą być narażone na korektę" - ocenia w wypowiedzi dla Bloomberga Simona Gambarini z ośrodka Capital Economics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu