Palladia: Euro może znów drożeć

Marek Nienałtowski Marek Rogalski
opublikowano: 27-10-2004, 10:20

Tak jak należało tego oczekiwać ostatni, sukcesywny i co najważniejsze bardzo silny wzrost notowań wspólnej waluty względem dolara nie pozostał bez reakcji europejskich polityków.

We wtorek kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder poinformował, że w jego rozmowie z prezydentem Francji Jacquesem Chirac'iem była poruszana sprawa „niepokojącego” kursu EUR/USD. Tego samego dnia Komisja Europejska podała, że wysoka cena ropy i droga wspólna waluta mogą przyczynić się do spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego strefy euro. W trakcie środowej sesji azjatyckiej kurs EUR/USD, który jeszcze dzień wcześniej wynosił 1,2840 i był najwyższy od 18 lutego br. spadł i podjął próby przetestowania w dół poziomu 1,2725. Podobnie jak we wtorek wieczorem czasu polskiego spaliły one jednak na panewce. Trudno prognozować, aby w oczekiwaniu na zaplanowane na 2 listopada wybory prezydenckie, a także w świetle wysokich cen ropy oraz obaw o „podwójny deficyt” amerykańska waluta zyskiwała dalej na wartości. Co więcej wydaje się bardzo prawdopodobne, że w najbliższym czasie dojdzie do przetestowania rekordowo wysokiego poziomu 1,2925. Tak jak pisaliśmy wczoraj nie spodziewamy się jednak, aby cena euro do dolara zbyt długo utrzymała się na takich właśnie wysokich poziomach. Tym samym wzrosty kursu powyżej bariery 1,2900 radzimy wykorzystać do akumulacji zielonych w średnim i długim terminie.

Ceny ropy nadal pozostają bardzo wysokie. Jedna baryłka lekkiej ropy z dostawą na grudzień jest obecnie wyceniana na giełdzie NYMEX na ok. 55,10 dolara. Rekordowo wysoki poziom padł w poniedziałek. Wynosił on 55,67 dolara. O godz. 16:30 podane zostaną informacje o skali zapasów tego surowca za ostatni tydzień. Na środę zaplanowano publikację danych z USA o zamówieniach na dobra trwałego użytku(14:30) oraz sprzedaży nowych domów (16:00) za wrzesień. O godz. 20:00 czasu polskiego przedstawiona zostanie również Beżowa Księga.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Nienałtowski Marek Rogalski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Palladia: Euro może znów drożeć