Czytasz dzięki

Palladia: Złoty coraz słabszy

Palladia Capital Markets
opublikowano: 29-08-2005, 10:07

Początek piątkowej sesji przyniósł dosyć wyraźne osłabienie się naszej waluty. W pewnym momencie kurs EUR/PLN wzrósł do 4,0680 zł, a USD/PLN 3,30 zł. Później sytuacja się nieco uspokoiła, jednak dzisiaj rano złoty nadal pozostawał słaby. Po godz. 9:10 za jedno euro płacono 4,0570, a za dolara 3,2930.

Początek piątkowej sesji przyniósł dosyć wyraźne osłabienie się naszej waluty. W pewnym momencie kurs EUR/PLN wzrósł do 4,0680 zł, a USD/PLN 3,30 zł. Później sytuacja się nieco uspokoiła, jednak dzisiaj rano złoty nadal pozostawał słaby. Po godz. 9:10 za jedno euro płacono 4,0570, a za dolara 3,2930.

W końcówce ubiegłego tygodnia na rynku było widać dużą nerwowość ze strony zagranicznych inwestorów, zwłaszcza tych z Londynu. Po części to wynik czwartkowej przegranej Polski w sprawie PZU przed międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym. Mimo, że wypowiedzi polskich polityków były uspokajające, a nowy rząd na pewno podejmie próbę kolejnych negocjacji (chociaż już z gorszej pozycji), to przeważyła chęć wyjścia ze złotego, zwłaszcza, że dzisiaj mamy święto w Wielkiej Brytanii. Później złoty odrobił część strat. Do polepszenia się nastrojów przyczyniły się informacje o podwyższeniu ratingów dla Czech przez międzynarodową agencję ratingową FITCH.

Na rynku pozostała jednak spora niepewność co do rozwoju wypadków w najbliższym czasie. Dzisiaj o godz. 16:00 mamy głosowanie w Sejmie (odrzucenie prezydenckiego veta może zdaniem analityków JP Morgan opóźnić o rok nasze wejście do strefy euro) i publikację danych GUS o wzroście PKB za II kwartał (istnieje ryzyko, że odczyt będzie gorszy od prognoz). Silne wsparcia na EUR/PLN to 4,0450, a na USD/PLN 3,28. Rynek powinien się kierować w okolice 4,0850 na EUR/PLN i 3,31 na USD/PLN. Od jutrzejszego popołudnia można jednak spodziewać się powrotu do mocniejszej złotówki z racji posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. W większym stopniu może być ono widoczne na parze USD/PLN.

Rynek międzynarodowy

Koniec tygodnia nie przyniósł większych zmian na EUR/USD. W trakcie dnia notowania oscylowały w przedziale 1,2280-1,2340. Dzisiaj rano kurs pozostawał w tym przedziale. Po godz. 9:20 za jedno euro płacono 1,2330 dolara.

W piątek z Eurostrefy nadeszły dane o podaży pieniądza M3. W lipcu figura wyniosła 7,95 proc. r/r. wobec +7,5 proc. w lipcu. na rynku oczekiwano jej spadku do 7,3 proc. Informacje te teoretycznie zwiększają szanse na to, iż w przyszłym roku Europejski Bank Centralny zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych. Z kolei opublikowane o godz. 15:46 dane o nastrojach konsumenckich Uniwersytetu w Michigan pokazały, że droga ropa zaczyna dawać się we znaki - w sierpniu indeks spadł do poziomu 89,1 pkt. wobec 96,5 pkt. w lipcu. Zresztą temat ropy staje się pomału numerem jeden w większości komentarzy – mowa tu oczywiście o dzisiejszym przekroczeniu poziomu 70 dolarów za baryłkę. Czy odbije się to negatywnie na stanie gospodarki? Najbliższe dane to pokażą. W każdym razie inwestorzy zawczasu mogą redukować pozycje. Pomóc im w tym może Alan Greenspan, który w ostatni piątek przestrzegł przed możliwym wzrostem ryzyka i spadkiem wartości aktywów.

Na dzisiaj nie zostały zaplanowane publikacje danych makro. Jedynie rano opublikowane zostały informacje o indeksie zaufania konsumentów Gfk z Niemiec. Co ciekawe zanotowano tutaj pierwszy raz od pięciu miesięcy poprawę (wzrost do 3,4 pkt. z 3,2 pkt. po rewizji miesiąc wcześniej). To jednak w dużej mierze zasługa zbliżających się jesiennych wyborów i nadziei z tym związanych.

Technika na EUR/USD pokazuje, iż zwiększa się ryzyko pokonania 1,2350 w najbliższych dniach, co otworzyłoby drogę do kolejnej fali zwyżek. Wydaje się jednak, że dzisiaj poziom ten powinien wytrzymać, a dobrym miejscem do kupna będą okolice figury 1,23.

Marek Rogalski

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane