Pandemia może zapewnić gołębi Fed

Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
opublikowano: 26-07-2021, 09:08

Po raczej mało interesującym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego nastał czas na decyzję Rezerwy Federalnej. Podczas gdy EBC musiał tłumaczyć się z ostatniej zmiany celu inflacyjnego, Rezerwa Federalna będzie musiała bronić się przed atakami dotyczącymi zbyt dużej inflacji. Warto jednak zauważyć, że powoli głównym wątkiem na świecie ponownie staje się koronawirus. Wobec rosnącej ilości przypadków i ryzyka kolejnych restrykcji, Fed będzie mógł z łatwością utrzymać bardzo gołębi ton?

Dwudniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej zaczyna się we wtorek. Oczywiście sama decyzja zostanie opublikowana o godzinie 20:00 w środę, a pół godziny później odbędzie się konferencja prasowa z udziałem szefa Fed, Jerome Powella. Oczywiście nie oczekuje się w tym momencie żadnych zmian po stronie polityki monetarnej, choć ostatnie dane z gospodarki pokazują, że Fed teoretycznie mógłby być zmartwiony nadmierną inflacją. Oczywiście na ten moment nie jest. Jerome Powell znał już odczyt inflacji za czerwiec na poziomie 5,4% w ujęciu rocznym, kiedy zeznawał przed komisją w Kongresie. Jego słowa nie wskazywały na gotowość do działania i cały czas wskazywał, że gospodarka potrzebuje obecnego poziomu wsparcia ze strony banku centralnego. Jego zdaniem wysoka inflacja ma charakter przejściowy, co nie determinuje potrzeby nagłego działania. Warto jednak wspomnieć, że nikt nie oczekuje drastycznych podwyżek stóp procentowych czy zawieszenia całego programu QE, a jedynie kroku w kierunku normalizacji. Na ten moment szanse na to są jednak małe, co jest powiązane z tym, że Fed głównie patrzy się na rynek pracy, który jest bardzo daleki do odrobienia strat z pandemii. Wystarczy wspomnieć o 9 milionach otwartych miejsc pracy, których liczba nie zmienia się od 2 miesięcy! Zanim Fed podejmie jakąkolwiek decyzję o zmianie polityki lub przynajmniej podejmie dyskusje o możliwej potrzebie zmian, musi zauważyć znaczny progres na rynku pracy. Taka sytuacja może mieć miejsce po wrześniu, kiedy kończy się większość programów wsparcia dla bezrobotnych w związku z pandemią w USA. Z drugiej jednak strony pandemia nie jest zakończona. Rośnie ilość przypadków na świecie i 7 dniowa średnia zbliża się do poziomu 600 tysięcy przypadków. Ogólna liczba wszystkich przypadków na świecie zbliża się do poziomu 200 mln, co pokazuje, że ok. 2,5% całej globalnej populacji mogło doświadczyć zarażenia koronawirusem (nie uwzględniając oczywiście możliwości zachorowania kilkukrotnego na koronawirusa). Wobec tego wydaje się, że w momencie coraz większej niepewności, Rezerwa Federalna nie będzie chciała odcinać wsparcia, w szczególności, kiedy na taki krok szykuje się amerykański rząd.

Mimo tego wszystkiego dolar pozostaje bardzo mocny. Po wyraźnym spadku rentowności w ostatnim czasie można domniemywać, że wzrósł popyt na dolara, co wywołało jego umocnienie. EURUSD utrzymuje się wyraźnie poniżej poziomu 1,1800, choć jednocześnie od kilku dni widać zahamowanie dynamiki umocnienia dolara. Fed musiałby być jeszcze bardziej gołębi, żeby dolar zacząć tracić. Ewentualnie musiałoby dojść do wyraźnej poprawy sytuacji na świecie, która odmieniłaby sentyment na zdecydowanie pozytywny.

O godzinie 09:00 w poniedziałek 26 lipca za euro płacimy 4,58 zł, za dolara 3,89 zł, za franka 4,23 zł, za funta 5,35 zł.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane