Pandemia pogrąży rynek szkoleń

opublikowano: 26-03-2020, 22:00

Ponad połowa firm szkoleniowych przewiduje całkowitą utratę przychodów w związku z koronawirusem.

Branżę szkoleniową czeka apokalipsa — wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Izbę Firm Szkoleniowych (PIFS) wśród ponad 470 przedsiębiorstw z tej branży. Aż 84 proc. badanych spółek spodziewa się anulowania zamówień, a prawie tyle samo widzi duże utrudnienia w pozyskiwaniu nowych kontraktów. Natomiast 55 proc. podmiotów szkoleniowych zmaga się z opóźnieniami w płatnościach za już zrealizowane usługi. Wszystko to sprawia, że ponad połowa respondentów (54 proc.) twierdzi, że z powodu koronawirusa straci całość dochodów. Przedsiębiorcy mówią o upadłości nie tylko ich biznesów, ale i całej branży.

— Badanie zostało przeprowadzone tydzień po ogłoszeniu założeń tarczy antykryzysowej przez rząd. Jego wyniki najlepiej pokazują, że zaproponowane rozwiązania są niewystarczające, a nasza branża znajduje się na równi pochyłej i nie tygodnie, tylko dni dzielą ją od całkowitej klęski — twierdzi Piotr Piasecki, prezes PIFS.

Przedsiębiorcy odpowiedzieli też na pytanie o to, co w największym stopniu pomogłoby im poradzić sobie z obecną sytuacją. Najwięcej z nich (56 proc.) wskazało na odroczenie płatności i zobowiązań wobec skarbu państwa. Branża szkoleniowa liczy także na dofinansowanie wynagrodzeń i rozliczeń z podwykonawcami (43 proc.) oraz zmianę modelu biznesu i inwestycji w tym zakresie (35 proc.).

— Część tych działań jest planowana, ale ich zakres stanowczo niewystarczający — twierdzi Piotr Piasecki.

Polska Izba Firm Szkoleniowych apeluje o zwiększenie wsparcia dla samozatrudnionych i mikrofirm, które są najbardziej zagrożone upadłością. Jednak, jej zdaniem, w przypadku wielu podmiotów, odroczenie terminów nie zapobiegnie bankructwu — ze względu na dużą skalę i nieodwracalność utraty przychodów. Dlatego izba postuluje wdrożenie przynajmniej częściowo umarzanych pożyczek dostępnych dla MŚP, w tym także samozatrudnionych. Chciałaby także, aby w katalogu podstaw do uzyskania zasiłku znalazła się decyzja zakazująca organizacji szkoleń z bezpośrednim udziałem uczestników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane