Państwo poprawi byt najuboższych

opublikowano: 12-04-2018, 22:00

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która ułatwi tworzenie gminnego zasobu mieszkań na wynajem. Eksperci biją brawo.

Zaakceptowana wczoraj przez prezydenta ustawa o wsparciu dla samorządów, realizujących inwestycje mieszkaniowe ma m.in. poprawić dostępność do lokali czynszowych.

Zobacz więcej

Fot. Grażyna Myślińska

— Do tej pory w tym segmencie udało się zbudować około 6 tys. mieszkań, a kolejnych 7,5 tys. jest w realizacji. Przyjęta ustawa umożliwi przeznaczenie do 2025 r. na ten cel 6,2 mld zł, co pozwoli na zbudowanie 177 tys. nowych mieszkań komunalnych — zapowiada Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.

Nowy dokument umożliwia gminom ubieganie się o dofinansowanie do tworzenia nowych mieszkań bez dotychczasowego warunku wydzielenia z gminnego zasobu odpowiedniej liczby lokali socjalnych. Gminy będą mogły wynająć albo podnająć każdy lokal spełniający wymogi ustawowe w ramach tzw. najmu socjalnego. Chodzi o lokale, które nadają się do zamieszkania zarówno pod względem wyposażenia, jak i stanu technicznego. Powierzchnia pokoi na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być w tym przypadku mniejsza niż 5 mkw., a dla jednoosobowego gospodarstwa domowego — 10 mkw., przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.

— Do tej pory samorządy musiały same sobie radzić z mieszkaniami socjalnymi dla rodzin, których nie stać na zakup własnego mieszkania czy wynajem lokalu na wolnym rynku. Wiadomo, że samorządy są obciążone wieloma kosztami funkcjonowania lokalnej społeczności i nie stać ich na budowanie mieszkań z własnego kapitału. Tymczasem w trudnej sytuacji mieszkaniowej jest bardzo dużo rodzin. Musimy też pamiętać o rodzinach, które tracą mieszkania z przyczyn losowych, jak powodzie, pożaryitd. Projekt przewiduje, że do 2025 r. ma być wybudowanych 177 tys. mieszkań. To bardzo dobry pierwszy krok do tego, by państwo wspomagało rodziny potrzebujące pomocy. Pamiętajmy też, że Polska jest cały czas na dorobku i musimy mierzyć siły na zamiary — mówi Jarosław Skoczeń, członek zarządu Grupy Emmerson.

Zdaniem Macieja Górki, dyrektora ds. rozwoju E-bazanieruchomości.pl, inwestycji mieszkaniowych realizowanych przez gminy powstaje rocznie najmniej względem całej produkcji mieszkaniowej.

— Szacuje się, że na lokale socjalne oczekuje w całej Polsce około 165 tys. osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej, a zasób mieszkań obecnie nie przekracza 100 tys. Ustawowa pomoc ma powiększyć liczbę mieszkań komunalnych w całej Polsce, ale uważam, że najistotniejszym jest właśnie wsparcie socjalnego najmu, ponieważ tu przybywa potrzebujących — uważa Maciej Górka.

Podpisana przez prezydenta ustawa ma wejść w życie 1 maja 2018 r. © Ⓟ

3mln Szacuje się, że tylu mieszkań brakuje nad Wisłą…

1,1 …tyle pokoju przypada na jednego Polaka…

1,6 …a tyle wynosi unijna średnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu