Państwo trzyma łupki w garści

PAP
opublikowano: 10-07-2012, 07:15

Skarb Państwa ma mieć do 40 proc. udziałów w koncesjach wydobywczych gazu z łupków, "Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do szczegółów ustawy o wydobywaniu i opodatkowaniu węglowodorów.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Według informacji "DGP" regulacja wprowadzi dotąd niespotykane w Polsce rozwiązanie - obowiązek dzielenia się z państwem udziałami w koncesjach. SP ma być uczestnikiem wszystkich licencji wydobywczych - i to znaczącym, bo ma mieć do 40 proc. udziałów w każdej z nich.

Rząd skłania się ku temu, by stosowna część zysków - zależna od wysokości udziałów w koncesji - była odprowadzana bezpośrednio do budżetu państwa - ustalił dziennik u osób znających szczegóły prac nad ustawą.

Te opłaty od udziałów SP w koncesjach byłyby niezależne od podatku CIT oraz projektowanego podatku od wydobycia (mógłby on sięgnąć 40 proc., o ile rząd w ogóle ustali jego stawkę na tym etapie; być może poczeka do rozpoczęcia wydobycia).

Jak mówi przedstawiciel jednego z północnoamerykańskich koncernów, podatek o takiej wysokości jest normą w wielu krajach, a coroczne opłaty za udziały państwa w koncesji też byłyby do zaakceptowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Państwo trzyma łupki w garści