Czytasz dzięki

Państwo wchodzi w turystykę

Jest pomysł na kolejny polski holding — hotelowy. Spółki skarbu państwa mają dostarczyć listę hoteli i ośrodków wczasowych

Polska Grupa Zbrojeniowa, Polska Grupa Górnicza, repolonizacja i centralizacja. Przyszedł czas na turystykę. Rząd chce połączyć hotele i ośrodki wczasowe należące do spółek skarbu państwa i stworzyć Polski Holding Hotelowy. Pomysł pojawił się kilkanaście dni temu. Stoi za nim Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

O lepszym wykorzystaniu obiektów turystycznych, którymi od dziesięcioleci zarządzają spółki skarbu państwa, kolejni prezesi myśleli od lat. Teraz wzięło się za to Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, na którego czele stoi Andrzej Adamczyk. Analizuje rentowność zbudowania na ich bazie grupy.
Wyświetl galerię [1/2]

CZAS WZIĄĆ SIĘ ZA TURYSTYKĘ:

O lepszym wykorzystaniu obiektów turystycznych, którymi od dziesięcioleci zarządzają spółki skarbu państwa, kolejni prezesi myśleli od lat. Teraz wzięło się za to Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, na którego czele stoi Andrzej Adamczyk. Analizuje rentowność zbudowania na ich bazie grupy. Grzegorz Kawecki

— W ministerstwie jest rozważana koncepcja utworzenia państwowej grupy hotelowej, obejmującej hotele, którymi dysponują spółki skarbu państwa. Obecnie prowadzone są analizy rentowności takiego rozwiązania. Jest jeszcze za wcześnie, aby wskazać, jaki kształt miałaby przyjąć współpraca na tym tle — przekazało nam biuro prasowe ministerstwa.

Inny rozmówca informuje, że ambicję bycia liderem przedsięwzięcia ma KGHM TFI, spółka, która zarządza hotelami i uzdrowiskami miedziowego koncernu. Pisma do spółek, z prośbą o przedstawienie wykazu hoteli i ośrodków wypoczynkowych, a także związanej z nimi dokumentacji (w tym finansowej), wysłały nadzorujące je ministerstwa. Z resortu energii trafiły m.in. do PGE, PGNiG i KW.

Zbędny balast

Zasięgnęliśmy języka w kilku państwowych spółkach. Rozmówcy potwierdzają, że jest pomysł stworzenia państwowej grupy hotelarskiej. Przyjmują go z ulgą — większości z hotelami jest nie po drodze.

— Świetny pomysł. Hotele to nie jest nasz podstawowy biznes i nie chcemy się tym zajmować — usłyszeliśmy od jednego z menedżerów. Inny podkreśla, że hotele należące do spółek skarbu państwa mają rozmaity standard, są niedoinwestowane w obszarze IT, co oznacza, że mają kiepskie systemy rezerwacji, a ponadto — jako biznesy lokalne — są szczególnie podatne na wpływy polityczne i związkowe.

— Zróbmy z tego porządną grupę i wprowadźmy standardy hotelarskie — postuluje jeden z rozmówców. Zwolennikiem utworzenia państwowej grupy hotelarskiej może być Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, odpowiedzialny za górnictwo. Już na początku kwietnia zapowiadał na łamach „Trybuny Górniczej”, że będzie się starał „znaleźć miejsce na rynku” dla Nadwiślańskiej Agencji Turystycznej, która po stworzeniu Polskiej Grupy Górniczej pozostała w strukturach okrojonej Kompanii Węglowej.

Dobre, bo nasze

Biuro prasowe PKP w ostatnią środę nic nie wiedziało o takim projekcie. Jego realizacja w kolejowej spółce na pewno będzie utrudniona, tak jak było z programem Mieszkanie+.

Pracownicy kolei każdy taki projekt traktują jako przeniesienie własności i oczekują wpłaty do Funduszu Własności Pracowniczej w NN. Prośby o listę obiektów nie dostała spółka Chopin Airport Development (CAD) z grupy kapitałowej PPL, zajmująca się budową hoteli przy lotniskach. CAD jest właścicielem Courtyard by Marriott oraz Hampton by Hilton na Okęciu i w Gdańsku, a także trzygwiazdkowego Best Western w Juracie.

Teraz buduje hotele w Katowicach, Poznaniu i Rzeszowie. Spółka co roku zwiększała przychody — w 2015 r. przekroczyły 60 mln zł, a zysk netto wyniósł 1,1 mln zł. — Rozwijamy działalność hotelową. Jeśli nadejdzie moment, by robić to w sposób bardziej skonsolidowany, jesteśmy na to otwarci, przyglądamy się pomysłowi PPH — mówi Mariusz Szpikowski, dyrektor naczelny PPL, które zarządza Lotniskiem Chopina. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że pismo trafiło także do PKO BP, ale bank już sprzedał należące do niego hotele.

Czemu nie?

Oficjalne komentarze firm, które idą na pierwszy ogień, są ostrożne. — Analizujemy różne scenariusze dla Geovity. Jeśli przedstawiona koncepcja okaże się korzystna od strony biznesowej i będzie zawierać ciekawe propozycje rozwoju, rozważymy udział w projekcie — informuje biuro prasowe PGNiG. Warto przypomnieć, że sprzedaż hotelarskiej Geovity zapowiadali również byli prezesi PGNiG, m.in. Grażyna Piotrowska- -Oliwa. Odpowiedzi unika KGHM.

KGHM TFI [które zarządza hotelami — red.] ma od niespełna miesiąca nowego prezesa, który potrzebuje czasu, by przedstawić plan działań. Wkrótce okaże się, na ile wektory się zmienią — tłumaczy Jolanta Piątek, rzeczniczka KGHM.

Pomysł wpisuje się jednak w działania firm. — W ramach prowadzonych procesów porządkowania struktury nieruchomości pięć pozostałych jeszcze obiektów turystycznych zostało już przeznaczonych do sprzedaży — informuje biuro prasowe Grupy Tauron.

Drugie Chiny

Komentarze przedstawicieli branży hotelarskiej są bardzo zróżnicowane.

— Pomysł pojawiał się kilkakrotnie w ostatnich latach. Działania, które sieciują hotele, są pozytywne, bo oznaczają podwyższenie jakości, wprowadzenie jednego standardu, a to w usługach jest najważniejsze. Ważne, by struktura zarządcza bazowała na fachowcach z branży, bo nie ma w hotelarstwie przypadku, by bez tego ktoś odniósł sukces — komentuje Andrzej Kindler, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki.

— Nie znam innego kraju na świecie, może poza Chinami, w którym państwo miałoby swoją grupę hotelarską — mówi przedstawiciel branży turystycznej, proszący o anonimowość. Ireneusz Węgłowski, wiceprezes giełdowego Orbisu, uważa, że na razie jest za mało informacji.

— Nie wiadomo, na czym miałoby polegać przekazanie hoteli przez spółki skarbu państwa. Czy przekazano by same nieruchomości, czy zorganizowane części przedsiębiorstwa? Kto miałby je przejąć, kto zarządzać działalnością operacyjną w tych obiektach itd.? Krótko mówiąc, komentowanie planu powołania PHH bez znajomości modelu biznesowego i powiązań kapitałowych nowego podmiotu jest przedwczesne — uważa Ireneusz Węgłowski. Ucina dywagacje o odsprzedaży marki „Orbis”, która jak ulał pasowałaby do Polskiego Holdingu Hotelowego.

— Nie rozważamy takiej możliwości. Marka jest własnością spółki Orbis notowanej od 1997 r. na GPW, o silnie utrwalonej nazwie i renomie. Orbis jest liderem w branży hotelowej w Polsce i Europie Wschodniej, inwestuje i zarządza siecią hoteli w dziewięciu krajach regionu. 117 hoteli działa pod ośmioma markami należącymi do AccorHotels, strategicznego partnera Orbisu — mówi Ireneusz Węgłowski.

 

Państwowe spółki mają hotelarski potencjał

Kompania Węglowa

Świnoujście: Hotel RybniczankaPo wydzieleniu Polskiej Grupy Górniczej w KW pozostała m.in. Nadwiślańska Agencja Turystyczna, która ma hotele i ośrodki wypoczynkowe w 17 miejscach, nad morzem, w górach i nad jeziorem, m.in. w Świnoujściu, Jastarni i Wiśle.

Jastrzębska Spółka Węglowa

Gdynia: Hotel Różany GajJSW ma tylko jeden hotel — w Gdyni. Kilkakrotnie próbowała go sprzedać (ostatnio 26 maja), ale bez powodzenia.

KGHM

Połczyn: Hotel PodhaleKoncern zarządza hotelami i uzdrowiskami poprzez TFI. Fundusz jest właścicielem Uzdrowisk Kłodzkich i Połczyna, Cieplic, Świeradowa-Czerniawy, które kupował w ramach prywatyzacji. Ma spółkę Interferie, do której należy siedem hoteli w: Szklarskiej Porębie, Świnoujściu, Świeradowie-Zdroju, Dąbkach, Ustroniu Morskim, Kołobrzegu i Głogowie.

PGNiG

Krynica-Zdrój: Hotel GeovitaGazowa firma ma w grupie turystyczną spółkę Geovita, która zarządza hotelami i ośrodkami wypoczynkowymi w 16 miejscach, m.in. w Zakopanem, Kołobrzegu i Krynicy-Zdroju.

Poczta Polska

Augustów: pokoje gościnneOperator ma dwa ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe: w Ustroniu- -Jaszowcu i w Szklarskiej Porębie. Poza tym ma pokoje gościnne i kwatery. Łącznie daje to 628 pokoi z 1597 miejscami noclegowymi. Poczta zapewnia, że planuje podnieść standard usług, wyremontować i doposażyć obiekty.

PGE

Bełchatów: Hotel SportNajwiększa polska firma energetyczna ma w grupie hotelarską spółkę Elbest, która zarządza sześcioma hotelami i pięcioma ośrodkami, m.in. w Międzyzdrojach, Krynicy Zdroju i Szklarskiej Porębie.

PKP

Zakopane, Kościelisko: Hotel Siwarna

Ośrodkami wypoczynkowymi kolejowej grupy PKP zarządza spółka CS Natura Tour. Jest właścicielem sieci 13 obiektów, m.in. w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Zakopanem.

Tauron

Muszyna: OSW JagaGrupa porządkuję strukturę, ale pozostało w niej jeszcze pięć obiektów turystycznych. Są przeznaczone do sprzedaży.

Źródło: „PB”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska, Małgorzata Grzegorczyk, Współpraca Katarzyna Kapczyńska

Polecane