Państwowe grunty nie na sprzedaż

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 17-12-2015, 22:00

Resort rolnictwa zapowiada zmiany w obrocie ziemią rolną. Na szczegóły trzeba jednak poczekać.

Posłowie zablokowali ustawę o kształtowaniu ustroju rolnego, która miała obowiązywać od nowego roku. Znowelizowana wejdzie w życie prawdopodobnie 1 maja 2016 r. Jakie znajdą się w niej zapisy i czy zostaną zachowane przyjęte przez poprzednią większość parlamentarną — tego jeszcze nie wiadomo. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowywane są szczegóły zmian.

Zdaniem Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa, tylko uzyskany dzięki dzierżawie stały i wieloletni dopływ pieniędzy do budżetu państwa umożliwi finansowanie innych zadań związanych z obszarami wiejskimi.
Zobacz więcej

PIENIĄDZE NA ROZWÓJ:

Zdaniem Krzysztofa Jurgiela, ministra rolnictwa, tylko uzyskany dzięki dzierżawie stały i wieloletni dopływ pieniędzy do budżetu państwa umożliwi finansowanie innych zadań związanych z obszarami wiejskimi. Marek Wiśniewski

Przypomnijmy, że w poprzedniej wersji ustawy znalazły się m.in. zapisy mówiące o zakazie sprzedaży części gospodarstwa rolnego osobie niebędącej rolnikiem, a prawo pierwokupu ziemi miało przysługiwać obecnemu dzierżawcy, sąsiadom, a na koniec Agencji Nieruchomości Rolnych. Ponadto w ustawie znalazło się wiele zapisów budzących niepokój inwestorów działających na rynku nieruchomości.

Deklaracja ministra

Nowa ustawa będzie kontynuacją zapowiedzi Prawa i Sprawiedliwości sprzed trzech lat — zadeklarował minister Krzysztof Jurgiel. Przez pięć lat państwowej ziemi nie będzie można kupić, lecz jedynie wydzierżawić. Na razie jest to tylko propozycja — ostatecznie o długości tego okresu zadecyduje parlament. Po tym czasie o ewentualnej sprzedaży, i to tylko rolnikowi indywidualnemu prowadzącemu lub zamierzającemu prowadzić gospodarstwo rolne, rozstrzygną nowe przepisy.

— Możemy dyskutować o tym, czy zablokowanie sprzedaży gruntów z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych jest rozsądne, natomiast na pewno jest zgodne z prawem, w przeciwieństwie do zapowiedzi nałożenia daleko idących ograniczeń na obrót ziemią rolną należącą do osób prywatnych — twierdzi Tomasz Olszewski, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych w Europie Środkowo-Wschodniej JLL.

Dzierżawa to podstawa

Rolnik, któremu uda się kupić państwową ziemię, nie będzie mógł jej sprzedać przez 10 lat, chyba że sąd wyrazi na to zgodę. Szef resortu rolnictwa zapowiedział również, że choć podstawową formą gospodarowania będzie dzierżawa, to grunty będą sprzedawane na cele inwestycyjne i związane z realizacją zadań publicznych. Na jakich warunkach, tego nie wiadomo.

— Zmiany zapowiedziane przez ministerstwo są jeszcze zbyt mało konkretne, dlatego trudno prognozować, jak wpłyną na rynek i ceny ziemi. Trzeba poczekać na więcej szczegółów — mówi Tomasz Olszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu