Państwowy sojusz cyfrowy

MEW, MB
21-09-2007, 00:00

TVP, Polskie Radio i Polkomtel przygotowują się do naziemnej telewizji cyfrowej. Co z tego, skoro najpierw potrzebne są decyzje administracyjne.

TVP, Polskie Radio i Polkomtel przygotowują się do naziemnej telewizji cyfrowej. Co z tego, skoro najpierw potrzebne są decyzje administracyjne.

Telewizja Polska, Polskie Radio i Polkomtel, operator Plus GSM, podpisały wczoraj w świetle jupiterów i w obecności premiera Jarosława Kaczyńskiego list intencyjny dotyczący tzw. cyfryzacji telewizji. Padały szumne słowa, ale mało konkretów — porozumienie jest tak tajne, że nie wiadomo, czego właściwie dotyczy.

Specjaliści rynkowi, z którymi rozmawiał „PB”, uważają, że umowa ma doprowadzić do zbudowania na masztach Pol-komtela infrastruktury do transmisji naziemnej telewizji cyfrowej. Wygląda na to, że ma ona służyć transmisji zarówno sygnału telewizyjnego do tradycyjnych odbiorników, jak i sygnału odbieranego w telefonach komórkowych. Z komunikatu wynika, że media publiczne chcą też wzbogacić ofertę o usługi multimedialne i internet. Jednym słowem — przygotowują skok technologiczny.

— Potrzebne są do tego olbrzymie pieniądze. Nie wiem, czy te firmy na to stać — mówi Jacek Silski, prezes Stowarzyszenia Firm Branży Satelitarnej.

Polkomtel wkracza na pole zajmowane do tej pory głównie przez TP Emitel, spółkę zależną TP, która jest właścicielem większości masztów używanych przez stacje radiowe i telewizyjne.

— TP Emitel ma podpisane długoterminowe umowy z TVP i w żaden sposób podpisanie listu nie wpłynie na bieżącą współpracę naszych firm — mówi Wojciech Jabczyński z grupy TP.

Naziemna telewizja cyfrowa ma w najbliższych latach zastąpić obecną telewizję analogową. Dzięki niej mamy oglądać więcej programów lepszej jakości. To duży i bardzo ważny projekt, ale potrzebna jest do niego strategia rządowa.

— Podpisanie tego typu porozumienia ma niewielkie znaczenie dla rozwoju naziemnej telewizji cyfrowej. Dużo bardziej istotne są kwestie prawne, które nadal nie zostały rozwiązane — mówi Adam Brodziak z Polsatu.

Obecny rząd co prawda opracował strategię cyfryzacji, ale została ona dość ostro skrytykowana przez środowisko. Teraz reanimuje prace międzyresortowego zespołu do spraw cyfryzacji — w najbliższą środę ma się odbyć spotkanie w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW, MB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Państwowy sojusz cyfrowy