PAO Sovcomflot ma nowy statek do pracy w lodach

  • Marek Mejssner
30-12-2015, 12:54

PAO Sovcomflot odebrał z fińskiej stoczni pierwszą jednostkę do wsparcia platform i statków poszukiwania gazu ziemnego, mogącą pracować w warunkach pełnego zalodzenia.

Jednostkę zbudowała fińska stocznia Arctech Helsinki Shipyards Oy, stanowiąca część United Shipbuilding Corp.Nowa jednostka, której wodowanie odbyło się 23 grudnia 2016 r.  jest jedną z serii jednostek do poszukiwań gazu i wsparcia takich działań, zamówionych długoterminową umową zawartą przez PAO Sovcomflot i Sakhalin Energy.

Umowa zakłada działanie wielofunkcyjną jednostką do wsparcia poszukiwań gazu, posiadającą klasę lodową Ice-15 a więc zdolną do operowania wśród starego lodu oraz trzema jednostkami wsparcia o nieco niższej klasie lodowej przez 20 lat przy projekcie Sachalin 2.

Projekt Sachalin 2 jest jednym z największych na świecie programów poszukiwania i wydobycia gazu i ropy naftowej zorientowanych na zrealizowanie inwestycji eksportowej, prowadzonym przez Rosję. Jest to zarazem pierwszy tego typu rosyjski projekt offshore.

Operatorem projektu jest Sakhalin Energy Investment Company Ltd., joint venture takich firm jak Gazprom, Shell, Mitsui i Mitsubishi. W trakcie programu mają powstać trzy platformy offshore, zakład przetwarzania ropy i gazu na brzegu, 300 km rurociągów podmorskich i 1600 km rurociągów lądowych, terminale eksportu ropy naftowej i LNG.

Według programu największa jednostka wsparcia o wysokiej klasie lodowej i trzy jednostki mniejsze mają odbywać rocznie 4 rejsy do platform poszukiwania i wydobycia ropy naftowej oraz gazu ziemnego, znajdujących się na polach wydobywczych Piltun-Astochskoje i Łunskoje na Morzu Ochockim.

Będą przewoziły personel, zaopatrzenie w tym żywność i konieczne części zamienne. W razie konieczności np. katastrofy lub naruszenia zasad bezpieczeństwa mają stanowić platformę ewakuacyjną i środek bezpieczeństwa dla załogi platformy.

Jednostki są budowane w Vyborg Shipyards - stoczni w Wyborgu, działającej jako podwykonawca w kontrakcie zawartym z Arctech Shipyards. Jak powiedział

Jewgienij Ambrosov, wiceprezydent w PAO Sovcomflot, obecne jednostki będące w budowie stanowią dodatek do serii już działających z sukcesem statków pracujących w warunkach zalodzenia, przystosowanych do specyficznych warunków projektu Sachalin-2.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Mejssner

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / PAO Sovcomflot ma nowy statek do pracy w lodach