PAP: RPP obniży stopy o 100 punktów bazowych

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 22-04-2002, 08:54

Spadająca inflacja, stabilizacja produkcji przemysłowej i brak widocznych oznak ożywienia gospodarczego sprawią, że Rada Polityki Pieniężnej obniży w tym tygodniu stopy procentowe o 100 punktów bazowych – uważa większość analityków ankietowanych przez PAP. Na taką decyzję Rady wpłynie także coraz silniejsza presja ze strony rządu i parlamentu.

W marcu roczna inflacja spadła do 3,3 proc. z 3,5 proc. w lutym. W tym samym miesiącu produkcja przemysłowa spadła o 3,2 proc. w ujęciu rocznym , po wzroście o 0,2 proc. w lutym. W marcu spadła także wartość wszystkich pięciu miar inflacji bazowej liczonej przez NBP do poziomu 2,6-4,1 proc. z 2,8-4,7 proc. w lutym.

Ostatnia obniżka stóp miała miejsce w styczniu tego roku. Po cięciu o 100 punktów stopa interwencyjna spadła do 10 proc. W 2001 r. RPP obniżyła stopy sześciokrotnie – łącznie o 750 punktów bazowych.

Dwudniowe posiedzenie RPP rozpocznie się 24 kwietnia.

ONO, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PAP: RPP obniży stopy o 100 punktów bazowych