Papandreu: trudności gospodarcze mogą dotknąć także innych

DI, PAP
opublikowano: 29-01-2010, 10:32

Premier Grecji Jeorjos Papandreu ostrzegł, że poważne trudności gospodarcze, w jakich pogrążony jest jego kraj, mogą spotkać także inne państwo. "Nasi europejscy partnerzy muszą zrozumieć, że to są  wspólne problemy w dobie wielkich trudności globalnej gospodarki" - oświadczył w  wywiadzie dla włoskiego dziennika "Il Sole-24 Ore".

W rozmowie, opublikowanej w piątek na łamach prestiżowej gazety ekonomicznej, grecki premier powiedział następnie: "dzisiaj mówimy o Grecji, ale jutro to może się przydarzyć komuś innemu".

"Grecja nie szuka pomocy i nie została skierowana żadna prośba o ratunek" - oznajmił Papandreu w rozmowie przeprowadzonej w Davos, gdzie odbywa się Światowe Forum Gospodarcze. "Mój rząd powiedział jasno, że sami rozwiążemy nasze problemy" - powiedział premier i zaznaczył: "już zaczęliśmy wprowadzać serię głębokich reform".

Ubiegłoroczny deficyt greckich finansów publicznych sięgnął 12,7 proc. produktu krajowego brutto. Przyjęty przez rząd pakiet oszczędnościowy przewiduje na rok bieżący redukcję wydatków o 10 mld euro, dzięki czemu ich przewaga nad dochodami ma się zmniejszyć do 9 proc. PKB. Do roku 2012 deficyt budżetowy ma osiągnąć 2,8 proc. PKB - czyli mniej niż ustalone przez UE jako maksimum 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane