Na podcast zaprasza BNP

Papierowa transformacja [PODCAST]

  • Łukasz Korycki
opublikowano: 09-07-2021, 08:00
aktualizacja: 09-07-2021, 09:11

Czy jest możliwy świat bez papieru? Na pewno można zredukować obecność tego produktu w naszym życiu i przysłużyć się środowisku naturalnemu, jednak w pewnych dziedzinach papier przeżywa wręcz rozkwit. Na szczęście jego produkcja i eksploatacja też może być eko.

Świat w ostatnim czasie zdominowały ekologiczne megatrendy a w nich zawarta jest m.in. idea paperless czyli maksymalnego ograniczenia zużycia papieru w naszym codziennym życiu. O tym jak zachęcać firmy i administrację do eliminacji papieru opowiada Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska prowadzącego kampanię Biznes bez papieru.

O ile łatwo sobie wyobrazić brak tego materiału w banku, urzędzie czy nawet domowej bibliotece to w branży higienicznej czy opakowaniowej już nie koniecznie – podkreśla kolejny z rozmówców - Paweł Rogalka, wiceprezes Stowarzyszenia Papierników Polskich i dodaje, że papier też jest eko, bo przecież powstaje ze źródeł odnawialnych i jest przetwarzalny.

Kamil Wyszkowski, dyrektor wykonawczy United Nations Global Compact Network Poland przypomina natomiast, że już w starożytności ludzkość potrafiła produkować papier w sposób ekologiczny i warto teraz wrócić do tych rozwiązań. Dodaje też m.in., że w przyszłości możemy czytać książki na papierze wytworzonym z … betonu.

Żeby wyprodukować 1 kg papieru wymagane jest zużycie aż 250 litrów wody. Michał Miszułowicz, dyrektor ds współpracy z sektorem innowacji w banku BNP Paribas podkreśla, że dzięki wdrożonej strategii paperless w ciągu 1,5 roku firma zaoszczędziła ponad 3 tys. ryz papieru co przekłada się na 6,5 tony CO2 i ok. 174 tys. litrów wody.

O tym, że brak papieru to wygoda, pod warunkiem, że nie jesteśmy na bakier z technologią, przekonuje też Paweł Punda, prawnik z InTerms Radcowie Prawni i Adwokacji. Dużą część umów możemy już podpisywać zdalnie, bez potrzeby użycia kartki papieru i długopisu. Choć są jeszcze obszary, zwłaszcza w obszarze notariatu ale też np. w leasingu, gdzie rozwiązania online są nieobecne albo dopiero pukają do drzwi.

Wszystkie odcinki Pulsu Biznesu do słuchania znajdziecie na stronie www.pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych, w tym na Spotify i Apple Podcasts.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane