Papiery skarbowe są w cenie

Grzegorz Maliszewski
opublikowano: 22-11-2001, 00:00

Przyjęcie przez rząd projektu przyszłorocznego budżetu w niewielkim stopniu wpłynęło na rynek. Dokument niewiele różni się bowiem od wcześniejszych deklaracji. Zmiany cen obligacji były nieznaczne, gdyż informacje te zostały już zdyskontowane. Wzrost cen powstrzymywany jest też przez problemy z płynnością na rynku pieniężnym, co przejawia się wysokimi stawkami depozytów międzybankowych i tym samym wzrostem kosztów finansowania inwestycji. Obroty koncentrowały się na papierach z długiego końca krzywej dochodowości: rentowność 5-letnich spadła do 9,912 z 10,221, 10-letnich natomiast — z 9,126 do 9,165, podczas gdy 2-letnich pozostała na poziomie 10,855.

Sytuacja na rynku w głównej mierze kształtowana jest przez oczekiwania na obniżki stóp, wzmocnione ostatnio przez wypowiedzi ministra finansów i premiera, którzy oczekują redukcji o 200-300 pkt bazowych. Ważne dla tej decyzji mogą okazać się informacje GUS o stanie gospodarki w październiku, które potwierdziły schłodzenie. Atrakcyjność inwestycji w polskie obligacje staje się więc bardzo wysoka.

Wczoraj odbył się przetarg obligacji 10- -letnich o stałym oprocentowaniu 6 proc. i terminie wykupu w listopadzie 2010 r. (DS1110). Zgodnie z oczekiwaniami, inwestorzy wykazali duże zainteresowanie przetargiem i na ofertę 900 mln zł zgłosili popyt wartości 2,6 mld zł. W tej sytuacji zanotowano wzrost cen obligacji oraz odpowiadający temu spadek ich rentowności do 9,149 z 11,416 na poprzednim przetargu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Maliszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Papiery skarbowe są w cenie