Parametry polityki ECB nie zostaną zmienione

  • Szymon Zajkowski
opublikowano: 05-06-2013, 15:18

Zaledwie dwie z 56 ankietowanych przez agencję Bloomberga instytucji finansowych spodziewa się kolejnej obniżki stopy podstawowych operacji refinansujących (obecnie 0,5 proc). Nikt natomiast nie oczekuje sprowadzenia do negatywnego poziomu stopy depozytowej (obecnie 0,0 proc.).

W ubiegłym miesiącu Mario Draghi zaskoczył uczestników rynku otwierając furtkę do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. Powiedział on m. in., że ECB w tej kwestii jest otwarty oraz pozostaje w gotowości do działania jeżeli zajdzie taka potrzeba. Co więcej stwierdził, że Bank jest technicznie przygotowany na negatywną stopę depozytową. Ta wyraźna zmiana nastawienia władz monetarnych wywołała natychmiastowe spekulacje o dalszym łagodzeniu polityki pieniężnej i przełożyła się na osłabienie wspólnej waluty. Uważamy, że jutro Rada Prezesów nie podejmie żadnych decyzji zmieniających politykę ECB. Natomiast w trakcie konferencji prasowej Mario Draghi utrzyma „gołębi” ton wypowiedzi i podtrzyma swoją gotowość do podjęcia koniecznych działań.

Uważamy, że w kolejnych miesiącach, jeżeli w ocenie ECB pogorszą się perspektywy ożywienia w europejskiej, jak i światowej gospodarce możliwe jest wprowadzenie niestandardowych narzędzi polityki monetarnej. Wzmocnienie mechanizmów transmisji pieniądza do realnej gospodarki, a co za tym idzie pobudzenie aktywności małych i średnich przedsiębiorstw wydaje się bowiem jednym z priorytetów ECB. Pytanie jakiego rodzaju instrumenty mogą wprowadzić władze monetarne pozostaje jednak otwarte. Gotowość do uruchomienia OMT (skupu obligacji) oraz wprowadzenie dwóch długoterminowych LTRO nie przełożyło się na napływ środków do realnej gospodarki. W dłuższej perspektywie możliwe jest dalsze złagodzenie wymogów dla zabezpieczeń kredytów udzielanych przez banki centralne euro systemu, skup aktywów zabezpieczonych kredytami lub coś na kształt Funding for Lending Scheme wprowadzonego przez BoE (tanie pożyczki dla banków komercyjnych pod zastaw ich aktywów).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Szymon Zajkowski, analityk DM TMS Brokers

Polecane