Park Śląski wyda na prace modernizacyjne 10 mln zł

PAP, DI
opublikowano: 03-08-2019, 16:03

W tym roku na terenie Parku Śląskiego zostaną przeprowadzone działania modernizacyjne za 10,2 mln zł. To wstęp do realizacji wieloletniego projektu modernizacji Parku Śląskiego.

Znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic Park Śląski jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 hektarów. W granicach Parku znajdują się m.in.: Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie i Stadion Śląski.

W ub. roku poprzedni zarząd woj. śląskiego podpisał z władzami zarządzającej parkiem spółki umowę na dofinansowanie kwotą 226 mln zł z unijnej inicjatywy finansowej Jessica zaplanowanej już rewitalizacji tego kompleksu. Jest to największy program inwestycyjny w historii Parku Śląskiego.

Jak wynika z informacji opublikowanej w ostatnich dniach na stronie parkslaski.pl, pierwsze z działań są już widoczne - to rewitalizacja rzeźby Karolinka przy wjeździe do parku. Wobec braku zainteresowanych firm postępowanie było kilkakrotnie powtarzane, ale w ostatnich tygodniach udało się wyłonić wykonawcę.

Poza tym, w prowadzonych na elektronicznej platformie zakupowej przetargach wyłoniono już wykonawców modernizacji alei Harcerskiej i przestrzeni w centrum Parku (okolice Dużej Łąki, restauracji Zielona Dolina i Hawai Pub). Zakończono procedurę wyłonienia wykonawcy modernizacji ogrodzenia Rosarium. Trwa wybór wykonawcy repliki rzeźby Kobieta z dzbanem. Łączna wartość tych zadań to 4,3 mln zł.

„W tym roku przeprowadzone będą działania modernizacyjne na kwotę 10,2 mln zł" - zapowiedziały w informacji władze Parku.

Ogłoszone zostaną jeszcze przetargi m.in. na rewitalizację otoczenia Planetarium (gotowy jest program funkcjonalno-użytkowy), na wykonanie zabezpieczenia przeciwpowodziowego (poldery w okolicach stawu Hutnik; park dysponuje już pozwoleniem wodno-prawnym na tę inwestycję), na remont rzeźb Anny Dębskiej (Źrebaki, Łanie, Wilki) i na wymianę oświetlenia na al. Leśnej.

Park poinformował, że dysponuje też gotową dokumentacją wraz z pozwoleniami na budowę dla kolejnych inwestycji: modernizacji Świątyni Petrycha, ogrodu japońskiego oraz placu zabaw w Rosarium.

„Zarząd Parku Śląskiego pragnie wyraźnie podkreślić, że projekt modernizacji Parku Śląskiego o łącznej wartości niemal 360 mln zł, jest realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem. Dotyczy to zarówno rewitalizacji Parku, jak też prac związanych z przebudową Planetarium (w osobnym unijnym projekcie o wartości prawie 99 mln zł - PAP)" - podano.

W informacji przypomniano, że marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski powołał komitet sterujący, który nadzoruje realizację projektu. Przy zarządzie woj. śląskiego działa rada społeczna, której celem jest udział społeczników w procesie modernizacji Parku. Cyklicznie spotyka się zespół złożony z pracowników parku oraz urzędu marszałkowskiego, który omawia każdy etap prac.

„Zarząd Parku Śląskiego przypomina zarazem, że realizacja projektu modernizacji planowana jest na okres do 2027 r. i ma swój zaplanowany harmonogram. Chodzi nie tylko o dobre zaplanowanie przeprowadzenia każdej inwestycji, ale także dbałość o bieżące funkcjonowanie Parku" - zapewniono w informacji.

Unijny projekt dotyczący rewitalizacji Parku Śląskiego jest jednym z polskich przedsięwzięć zaakceptowanych już przez Komisję Europejską pod kątem realizacji w ramach europejskiej inicjatywy Coal Regions in Transition (wsparcia regionów górniczych w transformacji).

Podpisując w ub. roku umowę na dofinansowanie modernizacji Parku Śląskiego kwotą 226 mln zł przedstawiciele poprzednich władz samorządowych regionu sygnalizowali, że wśród planowanych prac jest m.in. odnowienie 40 km alejek, wymiana zużytych sieci wodno-kanalizacyjnych, odbudowa parkowej kolei szynowej, rewitalizacja rosarium i otoczenia hali Kapelusz oraz inwentaryzacja, rewitalizacja i pielęgnacja roślin.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane