Parkridge walczy o budowę galerii

Agnieszka Janas
05-12-2006, 00:00

Białystok stał się atrakcyjnym miastem dla deweloperów centrów handlowych.

Decydują o tym: bliskość granicy, małe nasycenie nowoczesną powierzchnią handlową oraz poszukiwanie przez deweloperów szansy na rozwój w mniejszych ośrodkach, ze względu na nasycenie dużych miast placówkami tego typu. W Białymstoku trwają już prace przy budowie Galerii Biała, deweloperem jest TK Polska, Rank Progress buduje Zielone Wzgórza, a JWK Invest ma od blisko roku warunki zabudowy dla fabryki tekstylnej Biruna. Pochodzące z XIX w. budynki chce przekształcić w centrum handlowe.

Wszystko to spowodowało silną konkurencję wśród deweloperów na terenie Białegostoku. Wielokrotnie pisaliśmy w „PB” na temat rywalizacji między lokalną spółką sportową Jagiellonia Białystok a brytyjskim deweloperem Parkridge CE Retail o prawo do budowy obiektu. Jest ona tym ciekawsza, że tereny konkurentów znajdują się po sąsiedzku. W rywalizację tę włączyła się rada miasta. Uchwaliła plan pozwalający na budowę obiektu handlowego powyżej 2 tys. mkw. na terenie stadionu, a zabraniający tej budowy na działce należącej do spółki Parkridge. Ta ostatnia nie pogodziła się z takim zapisem i wniosła sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

21 listopada 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargi Focus Park Białystok, spółki z grupy kapitałowej Parkridge CE Retail (powołanej w celu realizacji wspomnianej inwestycji), na uchwały rady miejskiej Białegostoku. Dotyczyły one uchwalenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części osiedli, w których planowano budowę centrum rozrywkowo-handlowego Focus Park. Zaskarżone przez Parkridge CE Retail uchwały rady miejskiej miały na celu ograniczenie skali inwestycji na tym terenie.

Z ustnego uzasadnienia wynikało, że skład orzekający zakwestionował interes prawny spółki Focus Park do zaskarżenia zarówno studium, jak i planu miejscowego. Wyroki sądu nie są prawomocne. Przedstawiciele Parkridge nie zgadzają się z rozstrzygnięciami WSA.

— Zamierzamy wnieść skargę kasacyjną do NSA w Warszawie. W tym celu nasz pełnomocnik już złożył wnioski o pisemne uzasadnienie wyroku — mówi Magdalena Książek z Parkridge CE Retail.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Parkridge walczy o budowę galerii