Paroc Polska inwestuje 22 mln zł w produkcję

Marek Loos
opublikowano: 12-03-2001, 00:00

Paroc Polska inwestuje 22 mln zł w produkcję

Trzemeszno ma być centrum technologiczno-logistycznym Paroc Group

Spółka Paroc Polska z Trzemeszna, producent izolacji termicznych i akustycznych, zamierza uruchomić w tym roku w swoim zakładzie w Trzemesznie nowe linie do wytwarzania otulin, czyli izolacji technicznych o wartości 22 mln zł. Inwestycja jest elementem tworzenia w Trzemesznie centrum logistycznego Paroc Group na Europę Zachodnią.

W kwietniu spółka Paroc Polska z Trzemeszna zamierza zainstalować nową linię do produkcji izolacji technicznych. Po fazie rozruchowej, pierwsze produkty wytworzone dzięki tej linii pojawią się na rynku w czerwcu.

— Aktualnie możemy w Polsce produkować tylko otuliny bez pokrycia wykonanego z folii aluminiowej. Izolacje zawierające takie pokrycie musieliśmy sprowadzać z fabryk Paroca w Finlandii i Szwecji. Po uruchomieniu nowej linii będziemy produkowali je w Trzemesznie. Wprowadzimy szerszą gamę tych otulin, np. o większej grubości. Dzięki nowej linii polepszy się również jakość naszych izolacji technicznych — mówi Jacek Dobrowolski, członek zarządu Paroc Polska.

Wartość inwestycji wynosi 22 mln zł. Dotychczas PP zainwestował w Polsce ponad 150 mln zł.

Centrum logistyczne

Od stycznia 2001 r. Paroc Polska ma nową strukturę sprzedaży. Osobne działy zajmują się sprzedażą izolacji budowlanych i technicznych.

— Inne są kanały dystrybucji tych dwóch rodzajów izolacji. Budowlane są dystrybuowane w sieciach hurtowni materiałów budowlanych, a izolacje techniczne oferują głównie hurtownie instalacyjne. Podobne zmiany przeprowadziła Grupa Paroc w Finlandii i Szwecji, czego efektem był wzrost sprzedaży — wyjaśnia Jacek Dobrowolski.

Nowa linia do wytwarzania otulin oraz nowa struktura sprzedaży są elementami planu stworzenia w Trzemesznie centrum logistycznego Paroc Group, z którego PG będzie rozwijała ekspansję handlową na Europę Zachodnią.

— Aktualnie dostarczamy nasze materiały m.in. na rynek niemiecki, włoski i do krajów Beneluksu. Ponieważ z naszego kraju łatwiej niż z Finlandii jest dowieźć produkty do odbiorców w Europie Zachodniej, środek ciężkości, jeśli chodzi o produkcję na eksport, zostanie przeniesiony ze Skandynawii do Polski. Rolę podobnego centrum dla Europy Wschodniej będzie odgrywał wybudowany niedawno zakład produkcyjny na Litwie — wyjaśnia Jacek Dobrowolski.

Inwestycje w produkcję

Jesienią 2000 r. PP uruchomił w Trzemesznie nową linię do produkcji wełny mineralnej. Zastąpiła ona dotychczasowe maszyny pochodzące z lat 70.

— Przedsięwzięcie kosztowało nas 77 mln zł. Dzięki tej inwestycji PP poszerzył swoją ofertę. Dotychczas np. płyty fasadowe do dociepleń wykonywanych metodą lekką mokrą wytwarzały fabryki Paroca za granicą. Obecnie są one produkowane w Trzemesznie. Podniosła się też jakość naszych produktów. Nowa linia do produkcji wełny mineralnej ma dużo większą wydajność niż poprzednia — mówi Jacek Dobrowolski.

We wszystkich liniach produkcyjnych PP w Trzemesznie są zamontowane jedyne tego rodzaju w Polsce instalacje do oczyszczania i dopalania gazów popiecowych. Dotychczas firma zainwestowała w ochronę środowiska 22 mln zł.

Na początku był Partek

Paroc Polska z siedzibą w Trzemesznie rozpoczął działalność w 1998 roku pod nazwą Partek Paroc Polska (od dawnej nazwy Grupy Partek Insulation, obecnie Paroc Group Oy AB). Wówczas większość udziałów Partek Insulation miał fiński koncern Partek. W Polsce Paroc posiada zakład produkcyjny w Trzemesznie i biuro doradztwa technicznego w Warszawie. Produkcja PG składa się z 3 segmentów. Pierwszy to produkty izolacyjne dla budownictwa, drugi obejmuje izolacje techniczne, głównie do przemysłu oraz systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Trzecią grupę stanowią płyty warstwowe również dla budownictwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Paroc Polska inwestuje 22 mln zł w produkcję