PARP ma 64 mln zł na dotacje dla firm

Ewa Bęczkowska
25-06-2001, 00:00

PARP ma 64 mln zł na dotacje dla firm

Od dzisiaj małe i średnie firmy mogą starać się o uzyskanie pomocy finansowej od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W 2001 r. PARP przeznaczy 64 mln zł m.in. na częściowe refundacje kosztów szkoleń, uzyskania certyfikatów ISO, usług informacyjno- -doradczych.

Od dzisiaj obowiązuje rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie warunków i trybu udzielania dotacji przez PARP. Określa ono zasady pomocy finansowej dla małych i średnich firm, które udokumentują poniesienie kosztów na swój rozwój. W tym roku agencja przeznaczy na dotacje 64 mln złotych.

Dotacje można uzyskać na szkolenia z zakresu marketingu, przepisów prawnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce i UE, zastosowania technik informatycznych, zarządzania.

— Przedsiębiorcy będą mogli liczyć na dotację wysokości 60 proc. netto poniesionych kosztów szkoleń, lecz nie więcej niż 1 tys. zł. z tytułu uczestnictwa jednej osoby w jednym szkoleniu. Maksymalna kwota dotacji na jedną firmę z tytułu szkoleń nie przekroczy 5 tys. złotych — informuje Mirosław Marek z Departamentu MSP w Ministerstwie Gospodarki.

Koszty uzyskania certyfikatu z zakresu zarządzania jakością, ochrony środowiska lub bezpieczeństwa pracy będą refundowane do 60 proc. netto. Mała firma może tu liczyć na dotację rzędu 20 tys. zł, średnia 25 tys. zł.

PARP przewiduje wsparcie na finansowanie audytu certyfikacyjnego wysokości 60 proc. netto poniesionych kosztów. Mała firma może tu liczyć na 6 tys. zł dotacji, a średnia na 12 tys. zł. Dotację może uzyskać jednorazowo lub w ratach.

— Limity mogą być podwyższane o 50 proc., gdy przedsiębiorca wprowadza więcej niż jeden system certyfikacyjny — dodaje Mirosław Marek.

Agencja przyzna dotacje na finansowanie usług doradczych związanych z emisją akcji dopuszczonych do publicznego obrotu i wprowadzeniem ich na nieurzędowy, regulowany rynek papierów wartościowych. W tych przypadkach dotacja nie może przekroczyć 60 proc. ceny netto usług ani kwoty 100 tys. zł. W ciągu roku PARP może udzielić jednej firmie nie więcej niż 3 dotacji, na łączną kwotę nie przekraczającą 150 tys. zł.

Dotacja nie zostanie przyznana przedsiębiorcy, który otrzymał pomoc publiczną z innych źródeł bądź zalega z płaceniem podatków lub składek na ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bęczkowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / PARP ma 64 mln zł na dotacje dla firm