Partfinder ułatwi współpracę badawczą

opublikowano: 07-08-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nowa aplikacja NCBR pomoże przedsiębiorcom rozwijać projekty B+R wspólnie z partnerami zagranicznymi.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Do czego służy aplikacja Partfinder
  • Z czym borykają się przedsiębiorcy startujący w międzynarodowych programach dotacyjnych
  • Na jakie wsparcie mogą liczyć firmy współpracujące z partnerami zagranicznymi

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) uruchomiło nowe rozwiązanie dla grup badawczych pod nazwą Partfinder. Polscy przedsiębiorstwa i jednostki naukowe będą mieli dostęp do wyszukiwarki z partnerami zainteresowanymi realizacją projektów międzynarodowych. Partfinder ułatwi przedsiębiorcom znad Wisły tworzenie krajowych i międzynarodowych konsorcjów badawczych. Tego typu partnerstwa będą mogły wspólnie startować w konkursach dotacyjnych.

Warto podkreślić, że obecnie w ofercie NCBR znajduje się ponad 70 programów międzynarodowych. Dotychczas wnioskodawcy borykali się z trudnościami na wczesnym, a zarazem kluczowym etapie przygotowywania projektu naukowo-badawczego. Mieli problem z nawiązaniem kontaktów i współpracy z parterami zagranicznymi. Partfinder umożliwi przedsiębiorcom zamieszczenie ogłoszeń o chęci nawiązania kooperacji z firmami i jednostkami naukowymi spoza Polski, a także wyszukiwanie partnerów do wspólnej realizacji badań.

— NCBR nie ogranicza się wyłącznie do roli organizatora konkursów dotacyjnych. Staramy się wspierać przedsiębiorców i badawczy, aby mogli w tych naborach startować i odnosić sukcesy. Partfinder jest najlepszym na to dowodem – mówi dr Remigiusz Kopoczek, dyrektor NCBR.

Podkreśla, że teraz nawiązywanie nowych i umacnianie dotychczasowych kontaktów pomiędzy instytucjami badawczymi i przedsiębiorcami z kraju i z zagranicy będzie łatwiejsze i powinno przełożyć się na ich obecność w międzynarodowych konkursach dotacyjnych.

— Dzięki nowemu rozwiązaniu wzmacniamy rolę NCBR jako punktu kontaktowego dla ponadnarodowej współpracy w dziedzinie badań i rozwoju — uważa Remigiusz Kopoczek.

MŚP, które chcą wspólnie z partnerami zagranicznymi prowadzić prace rozwojowe lub badania przemysłowe, mogą ubiegać się o granty m.in. w ramach inicjatywy Eureka. Obejmuje ona sieć ok. 50 państw, a jej celem jest wspieranie międzynarodowej współpracy firm dotyczącej B+R. O dofinansowanie można ubiegać się do 7 października.

Kolejny międzynarodowy konkurs to ERA-NET Co-Fund ICT-Agri-Food. Mogą w nim startować polskie firmy, które wspólnie z partnerami zagranicznymi chcą realizować badania przemysłowe i prace rozwojowe. Dotacyjny nabór zakończy się 26 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane