Partie rządzące w Argentynie poprą cięcia budżetowe

Dariusz Karolak
16-07-2001, 08:53

BUENOS AIRES (Reuters) - Rząd Argentyny otrzymał w niedzielę silne poparcie ze strony partii koalicyjnych dla radykalnego planu ograniczenia wydatków dzięki, któremu kraj ten może uniknąć niespłacenia ogromnego, sięgającego 128 miliardów dolarów zadłużenia.

Bez wyraźnego rezultatu zakończyły się natomiast piątkowe rozmowy z przedstawicielami opozycyjnej partii Peronistów. Przedstawiciele tej partii kontrolują władze w 13 z 23 argentyńskich prowincjach, w tym najbogatszą Buenos Aires.

Jednak szef rządu Chrystian Colombo poinformował, że gubernatorzy ośmiu pozostałych prowincji poparli plan zrównoważenia budżetu. Wyraził również przekonanie, że partia Peronistów przyłączy się do działań rządu po rozmowach, które mają odbyć się w poniedziałek.

W środę minister gospodarki Argentyny Domingo Cavallo zapowiedział w środę, że poczynając od tego miesiąca zlikwiduje niedobór w budżecie poprzez redukcję wydatków oraz walkę z korupcją i niepłaceniem podatków.

Rząd chce między innymi, aby tylko w lipcu wydatki na świadczenia emerytalne oraz pensje dla pracowników sektora państwowego zostały zredukowane o 13 procent.

W ubiegłym tygodniu na światowych rynkach panowała obawa, że trwająca od trzech lat recesja doprowadzi do tego, że Argentyna nie będzie miała z czego spłacać swojego zadłużenia. Niepokoje te nie ominęły innnych krajów zaliczanych do grupy rynków wschodzących w tym Polski.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dariusz Karolak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Partie rządzące w Argentynie poprą cięcia budżetowe