Partner Mabionu wnioskuje o dopuszczenie szczepionki

opublikowano: 27-10-2021, 15:39

Amerykański Novavax złożył w Wielkiej Brytanii wniosek o dopuszczenie do obrotu szczepionki na COVID, w której produkcji może brać udział polski Mabion

Akcjonariusze giełdowego Mabionu mają kolejny powód do windowania kursu spółki. W środę amerykański Novavax poinformował o formalnym złożeniu wniosku o rejestrację nowej szczepionki na koronawirusa w Wielkiej Brytanii.

- To zgłoszenie znacznie przybliża nas do dostarczenia milionów dawek pierwszej szczepionki białkowej, która wykazała wysoki poziom skuteczności przeciwko wielu szczepom koronawirusa. Oczekujemy pozytywnej decyzji i będziemy przygotowani do dostarczenia szczepionki po jej uzyskaniu - mówi Stanley C. Erck, prezes Novavaksu, cytowany w komunikacie spółki.

Novavax zapewnia, że wnioski o rejestrację szczepionki na kolejnych rynkach - w USA, Unii Europejskiej i w Australii - zostaną złożone wkrótce.

To bardzo ważna wiadomość dla Mabionu, który po wielomiesięcznych testach i negocjacjach na początku października podpisał umowę z Novavaxem na produkcję antygenu do szczepionki. Jej wartość to 372 mln USD, czyli prawie 1,5 mld zł. Umowa zawarta jest do 2025 r. z opcją przedłużenia. Rozpoczęcie wytwarzania antygenu w skali komercyjnej w dużym zakładzie Mabionu w Konstantynowie Łódzkim ma być możliwe w końcówce tego roku.

“Zarząd spółki ocenia, że w okresie pierwszych dwóch lat produkcji komercyjnej objętej umową (tj. w latach 2022-2023) Spółka może zrealizować około 40 proc. łącznej wartości umowy, a w kolejnych dwóch latach, m.in. w wyniku zwiększenia mocy produkcyjnych, około 60 proc. łącznej wartości umowy" - podawał Mabion.

W środę notowania Novavaxu na Nasdaq rosły o kilkanaście procent. Podczas środowej sesji na GPW po informacji o złożeniu wniosku przez amerykańskiego partnera wzrósł też kurs Mabionu - i to od razu o ponad 10 proc. Kapitalizacja spółki sięga już prawie 1,2 mld zł. Analitycy pozostają jednak sceptyczni i uważają, że rynek przesadnie zareagował na szczepionkową współpracę.

Beata Szparaga-Waśniewska, analityczka Ipopemy, uważa, że spółka jest zbyt droga z perspektywy inwestora strategicznego. Specjalistka po opublikowaniu szczegółów umowy zgrubnie szacowała, że biznes kontraktowy Mabionu wart jest 23,4 zł na akcję, a wartość godziwa całej spółki to 41 zł za walor. prognozuje, że w 2021 r. biznes kontraktowy przyniesie 45,5 mln zł przychodów i 9,9 mln EBITDA, 110,6 mln zł przychodów i 33,2 mln zł EBITDA w 2022 r. i 100,8 mln zł sprzedaży oraz 20,2 mln zł EBITDA w 2023 r.

Przypomnijmy, że szczepionkowa współpraca to dla Mabionu sposób na ratowanie finansów i wykorzystanie mocy produkcyjnych gotowego zakładu w obliczu tego, że jego flagowy produkt ma duże opóźnienie. Podstawowym biznesem Mabionu ma być bowiem produkcja leku biopodobnego do rytuksymabu, "blockbustera" koncernu Roche, wykorzystywanego m.in. w terapii chłoniaka i reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jeszcze w 2019 r. przedstawiciele Mabionu publicznie deklarowali, że wprowadzenie leku na rynek unijny będzie możliwe w 2020 r., a analitycy giełdowi spodziewali się generowania przez spółkę w kolejnych latach przychodów rzędu 100 mln EUR rocznie. Europejska Agencja Leków zakwestionowała jednak przedstawione przez Mabion wyniki badań. Uznano, że spółka musi udowodnić działanie leku w partiach produkowanych metodą przemysłową, a nie tylko w małych ilościach, wytworzonych na potrzeby badań klinicznych.

W efekcie w 2020 r. Mabion zmienił strategię regulacyjną, wycofał wniosek rejestracyjny i zapowiedział, że przeprowadzi kolejne badania. Wiążę się to nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale też ze znacznym przesunięciem możliwego terminu wejścia na rynek polskiego zamiennika produktu Roche'a. Teraz przedstawiciele zarządu spółki mówią o pierwszej połowie 2023 r. jako realnym terminie rejestracji w UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane