Partnerski sposób na oszczędności

opublikowano: 28-08-2016, 22:00

W Płocku sektor publiczny i prywatny połączyły siły, by zmniejszyć rachunki za energię.

 

Opłaty za energię w budynkach użyteczności publicznej stanowią znaczną część wszystkich wydatków samorządów. Coraz więcej włodarzy gmin dostrzega ten problem i próbuje mu zaradzić. Urząd Miasta Płocka zdecydował się unowocześnić 24 obiekty publiczne i podnieść ich efektywność energetyczną w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Prywatną stroną umowy jest konsorcjum firm z grupy Siemensa. Kontrakt obejmuje modernizację 14 szkół, siedmiu przedszkoli, żłobka, basenu i budynku Urzędu Miasta.

— Siemens odpowiada za prace termomodernizacyjne, modernizację instalacji centralnego ogrzewania, oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego oraz trzech kotłowni, a poza tym za montaż pompy ciepła, instalację paneli fotowoltaicznych na basenie i wdrożenie systemu zarządzania energią. Co bardzo istotne — będzie też zdalnie zarządzał energią w tych budynkach. Oczywiście, ryzyko działania tych systemów w okresie kontraktu leży po stronie partnera prywatnego — informuje Marek Tobiacelli, dyrektor działu efektywności energetycznej Siemens. Zgodnie z umową placówki szkolne mają być zmodernizowanedo września 2016 r., a pozostałe obiekty — do końca roku. Kontrakt będzie kosztował Siemensa 30 mln zł. Pieniądze te miasto zwróci spółce w ciągu 17 lat z oszczędności na rachunkach za prąd i ciepło w zmodernizowanych budynkach. W przypadku energii elektrycznej umowa zakłada, że wydatki spadną o 34 proc. Oszczędności ponad ten próg zostaną w miejskiej kasie.

— To pierwsza w Płocku umowa o partnerstwie publiczno-prywatnym. Procedura wyłonienia partnera zajęła ponad rok. Negocjacje trwały długo, ale naturalne, że każda ze stron chciała dobrze zabezpieczyć swoje interesy — mówił, podpisując umowę, Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. Dla Siemensa to nie pierwszy projekt efektywności energetycznej realizowany w formule PPP. Na przykład w 2010 r. firma podpisała umowę dotyczącą obiektów oświatowych w Radzionkowie w woj. śląskim. Po pierwszym roku po modernizacji budynków miasto ograniczyło zużycie energii cieplnej aż o 55 proc., a w kolejnych latach o 57 proc. i 58 proc.

— Inny ostatnio zrealizowany przez Siemensa projekt kompleksowej modernizacji obiektów oświatowych w formie partnerstwa publiczno-prywatnego w Bytomiu zdobył tytuł „Modernizacja Roku 2015” — chwali się Marek Tobiacelli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane