Pasaż Simonsa za kino Wars

BBI Development wymieni się z ratuszem: budynek dawnego kina Wars odda za działkę przy ul. Długiej

Pasaż Simonsa — tak nazywał się nieistniejący już wielofunkcyjny kompleks handlowo-usługowy zbudowany na początku XX wieku, zburzony podczas wojny. Znajdował się u zbiegu ul. Długiej i Nalewek. Na działce przy ul. Długiej swój projekt chce zrealizować BBI Development (BBI) — informuje jego prezes Michał Skotnicki. Chociaż nie ujawnia szczegółów związanych z wymianą nieruchomości, tłumacząc się zbyt wczesnym etapem projektu, zapowiada, że na działce wzniesie biurowiec o powierzchni użytkowej ok. 7 tys. m kw.

BUDYNEK Z HISTORIĄ:
BUDYNEK Z HISTORIĄ:
BBI Development na miejscu dawnego pasażu Simonsa planuje wznieść biurowiec. Zdaniem Michała Skotnickiego, prezesa spółki, będzie to jedna z najlepszych lokalizacji biurowych w centrum Warszawy
Fot. ARC

— Prowadzimy rozmowy z miastem stołecznym Warszawa w sprawie zamiany terenu z dawnym kinem Wars na inną działkę — przy ul. Długiej. Grunt mieści się niemal w samym centrum, zaledwie kilka kroków od metra Ratusz Arsenał. To idealna przestrzeń, aby wybudować tu kompaktowy biurowiec — mówi Michał Skotnicki, prezes BBI Development.

Budynek dawnego kina Wars znajduje się na Rynku Nowego Miasta. Od 2013 r. działa w nim teatr WARSawy. Obecnie właścicielem nieruchomości jest Serenus, spółka z grupy BBI.

Czas na hale

Spółka na swoim koncie ma już kilka zrealizowanych wymagających projektów.

— Przede wszystkim wybieramy projekty nietypowe. Najczęściej decydujemy się na zakup nieruchomości, dla których nie ma jeszcze decyzji o warunkach zabudowy i planów miejscowych. Często współpracujemy z lokalnymi partnerami, nie boimy się także przestrzeni wpisanych do rejestru zabytków — twierdzi Michał Skotnicki.

Spółka jest znana z m.in. z budowy Centrum Praskiego Koneser — odrestaurowanej wielofunkcyjnej przestrzeni rodem z przełomu XIX/XX wieku. Część mieszkalna w 100 proc. należy do BBI, biurowa w 60 proc. jest własnością grupy Liebrecht & Wood, a w 40 proc. BBI. W odnowionych murach z czerwonej cegły mieści się m.in. Google Campus — czwarty w Europie i ósmy na świecie. W portfelu spółki znajdują się też inwestycje mieszkaniowe. Jedną z nich jest luksusowy apartamentowiec Złota 44 zlokalizowany w samym centrum Warszawy tuż przy Pałacu Kultury i Nauki. Deweloper sprzedał ok. 70 proc. wszystkich mieszkań, wciąż jednak szuka kupców na prawie 80 lokali.

— Popularny Żagiel, czyli Złota 44, jest najwyższym budynkiem mieszkalnym w Unii Europejskiej. Średnia cena za metr kwadratowy to 30 tys. zł z wykończeniem. O wyjątkowości tego projektu świadczy nie tylko lokalizacja, ale także architektura. Mieszkańcy mają tu do dyspozycji strefę SPA z basenem i siłownią, kino oraz pięknie wykończone wnętrza. Warszawski rynek premium ma swoją chłonność. Tempo sprzedaży Złotej 44 jest zgodne z naszymi założeniami. Planujemy zamknąć sprzedaż w ciągu najbliższych dwóch lat — zapowiada właściciel obiektu.

BBI nie zwalnia tempa. Zgłosiło niedawno chęć modernizacji warszawskich hal Mirowskiej i Gwardii.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— W maju podpisaliśmy list intencyjny z renomowaną Spółdzielnią Społem Śródmieście i zarazem właścicielem Hali Mirowskiej. Razem jesteśmy gotowi do współpracy przy rewitalizacji i zagospodarowaniu hali targowej oraz przyległego do niej targowiska. Mam nadzieję, że do naszych działań przyłączy się również ratusz, właściciel bliźniaczej Hali Gwardii, ponieważ jest szansa na wspólne stworzenie w tym miejscu spójnego, unikalnego fragmentu tkanki miasta — mówi deweloper.

Siła wyższa

Deweloper nie ma własnego banku ziemi, ale wchodzi w partnerstwa z właścicielami gruntów. Wśród jego wspólników są dwie rzymskokatolickie archidiecezje.

— Razem z archidiecezją warszawską zbudujemy w Warszawie wieżowiec Roma Tower na styku ul. Nowogrodzkiej i E. Plater. Poza 35 tys. m kw. biur zaoferuje też przestrzeń handlową, konferencyjno-wystawienniczą i hotelową — wylicza Michał Skotnicki.

Drapacz chmur sięgnie 170 metrów i zaoferuje łącznie ok. 62 tys. m kw. powierzchni najmu. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 1 mld zł. Deweloper chce, aby do budynku wprowadził się prestiżowy hotel.

— Rozmawiamy z topowymi sieciami hoteli zainteresowanymi tą wyjątkową lokalizacją — jej wyróżnikiem będzie np. pierwsze w Polsce i bodaj w Europie Środkowej sky lobby zlokalizowane na 26 i 27 kondygnacji. Teren jest objęty ostatecznym planem miejscowym, obecnie pracujemy nad projektem budowlanym i w konsekwencji nad pozyskaniem pozwolenia na budowę. Zakładamy otrzymanie go do końca przyszłego roku i rozpoczęcie prac budowlanych w kolejnym roku. Potrwają one cztery lata — mówi prezes BBI.

To niejedyny projekt w portfolio dewelopera realizowany z Kościołem.

— W gminie Stawiguda nad Jeziorem Łańskim wraz z archidiecezją warmińską planujemy budowę kompleksu hotelowo- -mieszkalnego, który zaoferuje gościom ponad 300 pokoi o wysokim standardzie oraz zespół jednokondygnacyjnych domów. Udział archidiecezji w projekcie wynosi 51 proc., BBI Development — 49 proc. — dodaje Michał Skotnicki.

OKIEM EKSPERTA

Lukratywna współpraca

BARTOSZ CHROSTOWSKI, dyrektor zarządzający w firmie doradczej Hyland Commercial Property

Biznesowe relacje Kościoła z deweloperem są rzadkie, ale nie niespotykane. W Krakowie zakon pijarów wybudował biurowiec Astris, który świetnie wypełnia lukę, jeśli chodzi o nowoczesne biurowce w mieście. Proceder ten jest też widoczny w mniejszych miejscowościach. Kościół jest właścicielem wielu bardzo atrakcyjnych działek, więc zainteresowanie deweloperów jest dość naturalne, jako że sam Kościoł nie jest profesjonalnym podmiotem, jeśli chodzi o nieruchomości komercyjne. Dlatego raczej musi wspierać się partnerem. Roma Tower bez wątpienia będzie najbardziej spektakularną inwestycją tego typu i na pewno lukratywną. BBI wie, jak budować, a lokalizacja oraz struktura właścicielska na pewno przyciągnie wielu najemców, spodziewałbym się między innymi spółek skarbu państwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane