Pasażerska spółka myśli o parkiecie

BCH
opublikowano: 14-09-2006, 00:00

Przez trzy lata kolejowa spółka ma podnosić wartość, by być bardziej atrakcyjna dla giełdowych inwestorów.

Jerzy Polaczek, minister transportu, potwierdził wcześniejsze plany resortu, sformułowane m.in. w „Strategii dla transportu kolejowego do 2009 r.” Zgodnie z nimi, w pierwszej kolejności prywatyzacja objęłaby PKP Intercity (PKP IC), najlepiej rozwijającą się spośród spółek kolejowych. Na sprzedaż trafiłby większościowy pakiet akcji. Spółka wejdzie na giełdę.

Trzy lata na zakupy

— Na razie trudno mówić o kalendarzu tych działań. Najpierw trzeba podnieść wartość spółki. Plan inwestycyjny zakłada w ciągu trzech lat inwestycje w zakupy i modernizację taboru na poziomie około 1 mld zł. Jest już wymagana prawem zgoda korporacyjna na zaciągnięcie na ten cel zobowiązań wysokości 0,5 mld zł — mówi Jerzy Polaczek.

W ramach tej kwoty 0,2 mld zł będzie pochodzić z kredytu, a 0,3 mld zł — ze środków własnych, m.in. nadwyżki finansowej, która rocznie wynosi około 140 mln zł.

— Chcemy za te pieniądze m.in. zmodernizować 100 wagonów, dokupić 20 nowych pierwszej i drugiej klasy, w tym nowe wagony restauracyjne, a ponadto nabyć 10 nowych dwusystemowych lokomotyw — wylicza Czesław Warsewicz, p.o. prezesa PKP IC.

Przetarg powinien być ogłoszony jeszcze w tym roku. Spółka chce też w najbliższym czasie przejąć na własność od PKP całodobową halę obsługową na warszawskim Grochowie, najnowocześniejszą w Europie Środkowej i Wschodniej.

Ile warte są PKP IC? Nie wiadomo, bo nikt jeszcze nie wyliczył wartości rynkowej spółki. „Lista 500” szacuje ją na 0,5 mld zł. Wartość księgowa to około 0,8 mld zł.

Spółka zapowiada też kolejne innowacje. O niektórych, takich jak zakaz palenia w pociągach typu intercity, modernizacja i zmiana wystroju wagonów barowych, pisaliśmy już na łamach „PB”. Kolejne to rozwój centrów obsługi klienta i zmiana wystroju sali dla VIP-ów na warszawskim Dworcu Centralnym.

Konkurs na prezesa

PKP IC ogłosiło właśnie konkurs na szefa spółki.

— Zdecydowaliśmy o takiej formule wyboru, bo wiąże się ona z naszymi długofalowymi planami w stosunku do tego podmiotu — wyjaśnia minister Polaczek.

Jacek Prześluga, poprzedni prezes spółki, zrezygnował z funkcji z końcem czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BCH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu