Paschal Donohoe nadal przewodniczącym Eurogrupy

  • PAP
opublikowano: 05-12-2022, 19:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przewodniczącym Eurogrupy został na drugą kadencję minister finansów Irlandii Paschal Donohoe, który był jedynym kandydatem na to stanowisko - poinformowała w poniedziałek w komunikacie Rada UE.

48-letni Irlandczyk, który jest politykiem chadeckiej Fine Gael, został po raz pierwszy szefem Eurogrupy - nieformalnego gremium ministrów finansów z państw stosujących euro - w lipcu 2020 roku.

Donohoe w 2013 roku został ministrem odpowiedzialnym za sprawy europejskie, by potem pełnić funkcje ministra transportu, turystyki i reform. Później, od maja 2016 roku, był ministrem wydatków publicznych i reform. Stanowisko szefa resortu finansów pełni od połowy 2017 roku.

Eurogrupa to nieformalny organ, który ma przede wszystkim ściśle koordynować politykę gospodarczą państw strefy euro. Zbiera się zwykle raz w miesiącu – w przeddzień posiedzenia Rady UE do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). W posiedzeniach Eurogrupy uczestniczą m.in. komisarz UE do spraw gospodarczych i finansowych, podatków i ceł oraz prezes Europejskiego Banku Centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane