Paszyc: Sończyła się era niezależności kompanii naftowych w Rosji

22-10-2004, 18:25

Na naszych oczach diametralnie zmienia się struktura sektora paliwowego w Rosji. Skończyła się epoka pewnej nezależności kompanii naftowych. Łukoil, który pojawił się w tajnych notatkach Agencji Wywiadu ujawnionych w czwartek - w kontekście wejścia do Rafinerii Gdańskiej - jest bardzo lojalny wobec Kremla - podkreśla Ewa Paszyc, analityk w Ośrodku Studiów

Wschodnich (OSW).

To jest koniec niezależnej polityki kompanii naftowych w Rosji, gdzie jeszcze parę lat temu pozwalały one sobie na nierespektowanie sugestii Borysa Jelcyna; np. stosowania embarga wobec Łotwy czy Estonii. Wtedy dla nich liczył się przede

wszystkim biznes. Dziś nagradzane są kompanie naftowe lojalne wobec Kremla, np. Łukoil, który otrzymał bardzo duże zamówienia dla armii" - powiedziała PAP Ewa Paszyc w piątek.

"Łukoil jest co prawda kompanią prywatną i ma nawet zachodniego udziałowca, firmę ConocoPhilips, to jednak nie ulega kwestii, że jego lojalność wobec władzy jest bardzo daleko posunięta. Szef Łukoila powiada, że co jest dobre dla Rosji to jest dobre dla jego firmy" - dodała.

Jej zdaniem, w czasie drugiej kadencji prezydenta Władimira Putina zmienił się model gospodarczy w Rosji. Wcześniej sektor naftowy był słabiej kontrolowany przez państwo. Gdy Putin przejął pełną kontrolę nad Gazpromem, który stał się dla niego narzędziem polityki zagranicznej, "zabrał się za aktywa naftowe". (Gazprom - to kompania zajmująca się eksploatacją rosyjskich złóż gazu, największych na świecie - PAP.)

Według Paszyc, Jukos, który w zasadzie jest już całkowicie doprowadzony do upadku, zostanie niebawem przejęty przez Gazprom.

"Nie odbędzie się to jednak bezpośrednio, lecz za pomocą jakiejś zachodniej kompanii. Jednak już teraz jest bardzo szczegółowo omawiany projekt połączenia Gazpromu z kompanią Rosnieft (szósta pod względem wydobycia ropy rosyjska kompania, kontrolowana przez państwo - PAP). Oznacza to, że Gazprom miałby dostać tzw. nogę naftową, która potem miałaby zostać rozbudowana o Jukos" - podkreśliła Paszyc.

drag/ mskr/ zf/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Paszyc: Sończyła się era niezależności kompanii naftowych w Rosji