Patent na wahania

opublikowano: 27-04-2016, 22:00

Huśtawka na rynkach finansowych zmusza do sięgania po szczególnie przemyślane strategie. Rozwiązaniem dla inwestorów mogą być produkty multi-asset.

W najbliższych miesiącach na rynkach finansowych utrzyma się zmienność. Sprzyja temu kilka czynników. — Hossa na rozwiniętych rynkach akcji coraz bardziej się „starzeje”, a jednocześnie polityka amerykańskiego banku centralnego przeszła ewolucję od „pompującego” ceny aktywów luzowania na szeroką skalę do stopniowych podwyżek stóp procentowych. Jednocześnie gospodarki różnych krajów borykają się z problemem słabego wzrostu, który pozostaje wrażliwy na wszelkie nieoczekiwane szoki. W takich warunkach trendy na rynkach zmieniają się szybciej i częściej, niż to bywało przed kryzysem z 2008 r. — tłumaczy Tomasz Hońdo, starszy analityk Quercus TFI.

W otoczeniu dużej zmienności na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim te strategie inwestycyjne, które koncentrują się na aktywach przynoszących w miarę wysoki i stabilny dochód w czasie — mówi Piotr Szulec, dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej Pioneer Pekao Investment Management.
Zobacz więcej

OPCJA NA BRAK STAŁOŚCI:

W otoczeniu dużej zmienności na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim te strategie inwestycyjne, które koncentrują się na aktywach przynoszących w miarę wysoki i stabilny dochód w czasie — mówi Piotr Szulec, dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej Pioneer Pekao Investment Management. SZYMON ŁASZEWSKI

O zmienności mówi także Piotr Szulec, dyrektor ds. komunikacji inwestycyjnej Pioneer Pekao Investment Management.

— To cecha, którą w tym roku każdy inwestor powinien brać pod uwagę, decydując się na jakiekolwiek inwestycje obarczone ryzykiem. Wbrew oczekiwaniom części analityków nie widzimy większych zagrożeń, które mogłyby skutkować ewentualną recesją w USA na tym etapie cyklu. Silny w ostatnich miesiącach dolar wyraźnie jednak przyhamował oczekiwania rynku odnośnie do możliwego tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki w tym roku — mówi Piotr Szulec. Tłumaczy, że w Europie działania EBC, słabe euro i niskie ceny ropy wspierają gospodarkę, jednak ryzyko związane z kryzysem migracyjnym i ewentualnym Brexitem jest na tyle znaczące, że może wpływać na dużą nerwowość inwestorów.

— Z kolei w Chinach ze względu na realizowany program transformacji tamtejszej gospodarki i zmianę jej struktury oczekujemy większej niż dotychczas zmienności — dodaje dyrektor z Pioneer Pekao Investment Management.

W okresie dużej zmienności na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim te strategie inwestycyjne, które koncentrująsię na aktywach, przynoszących w miarę wysoki i stabilny dochód w czasie.

— Mniej istotne staje się granie na wzrost cen instrumentów w portfelu. Nie bez znaczenia jest również elastyczność działań, dotyczących zmiany składu portfela czy to na skutek zmian na rynku, czy też celem osiągnięcia dochodu. Stąd duża w ostatnich miesiącach popularność funduszy typu multi-asset, szczególnie tych, które poza samym operowaniem na różnych klasach aktywów, realizują również dodatkową strategię. Jest nią np. wspomniane osiąganie z góry określonego dochodu, czy też wypracowanie dodatniej stopy zwrotu, niezależnie od koniunktury panującej na poszczególnych rynkach — tłumaczy Piotr Szulec.

Quercus ma w ofercie m.in. fundusz Multistrategy.

— Chodzi tu nie tylko o to, że ma inwestować w różne klasy aktywów, ale też przy wykorzystaniu różnych strategii, np. poprzez otwieranie krótkich pozycji — wyjaśnia Tomasz Hońdo.

Do zalet produktów Multi—asset eksperci zaliczają m.in. elastyczność i brak ograniczeń w poszukiwaniu różnych źródeł zysku. Inne zalety to wykorzystywanie braku efektywności rynkowej poprzez zajmowanie pozycji w tradycyjnych i alternatywnych klasach aktywów, a także osiąganie dodatniej stopy zwrotu niezależnie od koniunktury na rynkach finansowych, przy wykorzystaniu różnych strategii i instrumentów inwestycyjnych.

— Mocną stroną jest też z założenia duża dywersyfikacja portfela, co powinno wpływać na ograniczenie ryzyka — dodaje Piotr Szulec.

Jednak zaznacza, że może być ona jednocześnie wadą, która w przypadku silnego trendu panującego w danej klasie aktywów lub na danym rynku, będzie wpływała na ograniczenie możliwej do osiągnięcia stopy zwrotu.

— Skuteczne stosowanie strategii multi-asset wymaga również posiadania odpowiednio rozbudowanej bazy analityczno-narzędziowej i tradingowej, co wpływa na wykorzystywanie tego typu strategii raczej na poziomie światowym, a nie lokalnym — przekonuje Piotr Szulec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Patent na wahania