Patentus liczy na wyższe marże

KMK
opublikowano: 11-06-2012, 00:00

Solidny portfel zamówień i rozbudowa mocy mają poprawić rentowność producenta urządzeń dla górnictwa.

Patentus to firma z sektora elektromaszynowego, notowana na głównym parkiecie GPW. Zajmuje się m.in. produkcją urządzeń dla górnictwa, remontamimaszyn i wykonawstwem konstrukcji stalowych. W latach 2010-11 Patentus notował stopniowy wzrost przychodów, gorzej było z rentownością.

— To efekt rosnących kosztów energii, stali, gazu i paliw — zdarzeń, których nie można było uniknąć — mówi Józef Duda, prezes Patentusa. Ten rok ma być lepszy. Według zarządu zysk netto może wzrosnąć do 6 mln zł (3,9 mln zł w 2011 r.).

— Oczekuję przychodów ze sprzedaży wyższych niż 100 mln zł, a także rentowności na poziomie zysku netto w granicach 6-7 proc. — mówi Józef Duda. Spółka korzysta przede wszystkim na współpracy z JSW i Kampanią Węglową.

— Bierzemy udział w wielu przetargach, wartość zamówieńszacuję na około 45 mln zł. Liczymy na dalszą współpracę z JSW i Kampanią Węglową, spółki na bieżąco ogłaszają przetargi z uwagi na konieczność przygotowania nowych ścian do wydobycia — dodaje prezes. W II kw. planowano budowę hali produkcyjnej, projekt został jednak przesunięty.

— Chcemy rozpocząć budowę hali w Jankowicach we wrześniu, realizacja potrwa 6-7 miesięcy — mówi Józef Duda.

Zwiększenie mocy produkcyjnych to niejedyny cel inwestycji.

— Nowa hala umożliwi produkcję wysoko przetworzonych przekładni do maszyn górniczych. Na sprzedaży przekładni spółka będzie mogła realizować wysoką marżę — dodaje Józef Duda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KMK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu