Paulsen: jest sygnał zbliżającej się recesji

opublikowano: 10-07-2018, 09:07

Wskaźnik, który przez ostatnie pół wieku wykazał się skutecznością w sygnalizowaniu zbliżającej się w USA recesji właśnie „zaświecił na czerwono”, twierdzi Jim Paulsen, główny strateg inwestycyjny Leuthold Group.

Po raz pierwszy od recesji z lat 2007-2009 premia od najniżej ocenianej transzy obligacji amerykańskich spółek posiadających najniższy rating inwestycyjny wzrosła do 2 proc., poinformowali analitycy Leuthold po sprawdzeniu różnicy rentowności między długiem spółek o ratingu Baa w Moody’s Investors Service i 10-letnimi obligacjami USA.

Jim Paulsen
Zobacz więcej

Jim Paulsen youtube.com

- Nie jesteśmy pewni, dlaczego 2-procentowy spread kredytu był tak skuteczny w przewidywaniu recesji od 1970 roku – napisał Jim Paulsen. – Ten mniej obserwowany wskaźnik miał dostatecznie duże powiązanie z recesją podczas ostatnich 50 lat, aby go nie  ignorować – dodał.

Powiedział, że wskaźnik okazał się skuteczny w przewidzeniu sześciu z poprzednich siedmiu recesji. Przyznał jednocześnie, że inne wskaźniki nie zapowiadają obecnie dekoniunktury.

Spread między indeksem Moody’s Corporate Baa Bond a rentownością obligacji 10-letnich USA osiągnął 2 proc. 28 czerwca. W piątek wynosił 1,96 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu