Na piątkowym briefingu Pawlak podkreślił, iż "ważne jest, by kompleksowo podejmować dyskusję" dotyczącą płac w sferze budżetowej.
"Oczywiście będą to różne rozwiązania w różnych obszarach. Inaczej będzie to wyglądało w administracji, inaczej w edukacji. Ważne jest, abyśmy skupiali się na rozwiązaniach systemowych, które wiążą się z różnymi pozycjami osób zatrudnionych i osób, które są na emeryturach" - wyjaśnił Pawlak.
Powiedział, iż należy doprecyzować kwestię oczekiwań co do podwyżek w budżetówce. "Trzeba podejmować działania, które umożliwią lepsze wykorzystanie budżetu" - dodał.
Zdaniem Pawlaka, Komisja Trójstronna daje możliwość prowadzenia rozmów o poważnych sprawach, bez presji i nacisku mediów. "W ramach jej prac na bieżąco monitorujemy istotne sprawy" - dodał.
"W Komisji Trójstronnej mamy reprezentację rządu na poziomie ministrów" - powiedział dodając, iż w skład prezydium wchodzą m.in. minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, minister finansów - Jan Rostowski i minister skarbu państwa Aleksander Grad.
Fedak poinformowała, iż prowadzone są negocjacje ze związkami zawodowymi na temat spraw płacowych. Rozmowy dotyczą także przywilejów pracowniczych, np. emerytur.
W trakcie dotychczasowych prac komisji poruszana była także kwestia nowelizacji Kodeksu pracy. Fedak zapewniła, iż żadne zmiany nie zostaną podjęte bez konsultacji ze związkami. Słuchamy postulatów związków dotyczących budowy nowego systemu wynagrodzeń w sferze budżetowej - podkreśliła.
"Należy ustalić, jak w Polsce ma wyglądać system wynagrodzeń" - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Michał Boni. Dodał, iż ważne jest podjęcie "pakietowych rozmów", wypracowanie długofalowego modelu wynagrodzeń oraz ocena ich realizacji.
Jego zdaniem "nie można mówić tylko o wynagrodzeniu, trzeba też oceniać aktywność zawodową". Podkreślił, iż w Polsce jest zjawisko wczesnego wychodzenia z rynku pracy. Polacy kończą swoją karierę zawodową średnio w wieku 57-58 lat. Tzw. pakiet 50 plus ma wzmacniać chęć utrzymania pracy - dodał.
Boni zapowiedział, że konkretne propozycje
dotyczące zwiększenia i usystematyzowania wynagrodzeń w sferze budżetowej mają
zostać przedstawione partnerom społecznym w środę podczas spotkania Komisji
Trójstronnej.