Pawlak powalczy o inwestycje

Małgorzata Grzegorczyk
16-06-2009, 00:00

Zmaleje minimalna wartość inwestycji i liczba nowych miejsc pracy, które uprawniają do otrzymania pomocy.

W czerwcu resort gospodarki chce przeforsować zmiany, dzięki którym łatwiej będzie o rządowy grant

Zmaleje minimalna wartość inwestycji i liczba nowych miejsc pracy, które uprawniają do otrzymania pomocy.

Inwestorzy wycofują się z wcześniejszych obietnic, ograniczają projekty albo w nieskończoność odkładają decyzje o budowie fabryk. Dlatego minister gospodarki chce powalczyć o największe inwestycje.

Niższe kryteria

Ma w tym pomóc bardziej elastyczny system przyznawania grantów w ramach programów wieloletnich, czyli dotacji dla największych projektów. Dotychczas rząd zdecydował się wesprzeć w ten sposób 30 inwestycji, m.in. LG, Della, Sharpa i MAN, których łączna wartość przekracza 11 mld zł i dzięki którym do 2011 r. powstanie ponad 30 tys. miejsc pracy.

— Myślimy o zmianie systemu wspierania inwestycji kluczowych dla gospodarki. W przypadku wsparcia tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze produkcyjnym planujemy zmniejszenie wymaganej minimalnej liczby miejsc pracy z 250 do 200 przy inwestycji o wartości co najmniej 40 mln zł. W przypadku projektów spoza sektorów priorytetowych byłoby to 300 miejsc pracy, a nie 500 jak obecnie, i 600 mln zł zamiast 1 mld zł nakładów. Obniżenie wymagań dotyczy również wsparcia z tytułu wielkości inwestycji — zapowiada Rafał Baniak, wiceminister gospodarki.

Niższe miałyby też być kryteria przyznania grantu firmom z sektora usług: 200, a nie 250 miejsc pracy. W przypadku centrów badawczo-rozwojowych wystarczyłoby stworzyć 25, a nie 35 etatów.

— Na dodatek nie byłoby żadnych wymogów dotyczących wartości inwestycji RD — podkreśla Rafał Baniak.

Plany są ambitne, tak jak czas ich wprowadzenia.

— Chciałbym przeforsować te rozwiązania w rządzie do końca czerwca — zapowiada wiceminister gospodarki.

Ministerstwo Gospodarki (MG) już zwiększyło pomoc: w ramach działania 4.5.1 wspierającego z funduszy unijnych inwestycje produkcyjne wartość dofinansowania projektu została zwiększona z 15 do 25 proc. Być może niedługo uda się znowelizować rozporządzenie MG i zwiększyć wsparcie do 30 proc.

Prostsze zasady

Są też kolejne pomysły. Powinny ucieszyć przedsiębiorców starających się o unijne dotacje.

— Złożę w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (MRR) propozycję, by uprościć system zabezpieczeń w przypadku zaliczek wypłacanych przy projektach powyżej 4 mln zł. Dziś przedsiębiorcy muszą złożyć weksel in blanco oraz jeden z instrumentów z katalogu MRR. Chcemy, by zabezpieczenia były dla przedsiębiorców jak najtańsze — twierdzi Rafał Baniak.

Są trzy warianty rozważane przez MG. Pierwszy to ograniczenie wymaganych zabezpieczeń tylko do weksla in blanco. Drugi to zwiększenie wartości dofinansowania, dla którego wymagane są zabezpieczenia wykraczające poza weksel in blanco. Trzeci — by zabezpieczenia były wymagane wtedy, gdy zaliczka, a nie wartość dofinansowania, przekracza 4 mln zł.

Niestety, dotacja to nie zawsze wystarczająca zachęta do inwestycji. Przykładem może być ADIF — joint venture Denso i Bosch, które zostało rozwiązane i nie zainwestuje we Wrocławiu 500 mln zł, choć firma miała dostać rekordowy w branży samochodowej unijny grant wysokości 85 mln zł.

Paweł Tynel

Obniżenie limitów dla nowych inwestycji pozwoli na rozszerzenie katalogu projektów, jakie rząd będzie mógł wspierać. To ważne, bo w tej chwili przedsiębiorstwa niechętnie deklarują z "zapasem" wartość inwestycji i liczbę zatrudnionych. Jednak nawet najbardziej przyjazne podejście i zachęty mogą nie wystarczyć, jeśli sam proces wydłuża się ponad ustalone wcześniej ramy.

To samo dotyczy wprowadzenia opisywanych zmian w życie. Oby w tym przypadku resort finansów poparł propozycje Ministerstwa Gospodarki i umożliwił szybką zmianę systemu.

Działania rozszerzające zakres stosowania weksla in blanco na pewno będą pozytywnie odebrane. Zabezpieczenie kwoty kilkudziesięciu milionów złotych w formie gwarancji bankowych to bardzo duży koszt i długi proces.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Pawlak powalczy o inwestycje