PBG i Hydrobudowa mniej konserwatywne

ANP
opublikowano: 24-10-2008, 00:00

GieŁda Podniesienie prognoz przez spółki nie przełożyło się na wzrost ich notowań. PBG nie traci optymizmu i zapowiada rekordowe lata.

GieŁda Podniesienie prognoz przez spółki nie przełożyło się na wzrost ich notowań. PBG nie traci optymizmu i zapowiada rekordowe lata.

Niektóre firmy nic sobie nie robią z trawiącego rynek kapitałowy kryzysu. Budowlana PBG oraz jej spółka zależna Hydrobudowa Polska w trudnych giełdowych czasach idą zgodnie z planem i — tak jak zapowiadały — podnoszą tegoroczne szacunki finansowe.

— Podsumowaliśmy realizację kontraktów i po zamknięciu budżetów na koniec kwartału zdecydowaliśmy o podniesieniu prognoz. Te z początku roku były bardzo konserwatywne — mówi Jacek Krzyżaniak, członek zarządu PBG i rzecznik firmy.

Skonsolidowany zysk netto PBG, specjalizującego się w usługach budowlano-montażowych w obszarach gazu ziemnego, ropy naftowej i wody, ma wynieść 195,4 mln zł (wobec 142,6 mln zł z kwietniowej prognozy). Pozostałe szacunki nie zmieniły się. Skonsolidowane przychody mają sięgnąć 1,92 mld zł, a zysk z działalności operacyjnej — 194 mln zł.

— Można się spodziewać, że najbliższe trzy lata będą dla grupy rekordowe dzięki nowym kontraktom — zapowiada Jacek Krzyżaniak.

Do końca tego roku portfel zleceń grupy PBG ma sięgać 5-6 mld zł.

W przypadku Hydrobudowy, działającej m.in. w budownictwie inżynieryjnym, nowa prognoza zakłada wzrost skonsolidowanych przychodów do 1,26 mld zł (68,5 proc. więcej od kwietniowej jednostkowej prognozy) oraz wzrost skonsolidowanego zysku netto do 83,7 mln zł (wzrost o 56 proc.). Zysk operacyjny grupy ma wynieść na koniec roku 97,3 mln zł, co oznacza wzrost o 52,3 proc. W prognozie nie uwzględniono wyników spółki PRG Metro.

— Poprzednia prognoza Hydrobudowy nie uwzględniała konsolidacji z Hydrobudową 9. Rynek spodziewał się podwyższenia konserwatywnych prognoz zarówno PBG, jak i Hydrobudowy — uważa Adrian Kyrcz z DM IDMSA.

O podwyższeniu prognoz spółki poinformowały przed czwartkową sesją. Ich akcje jednak taniały i ostatecznie notowania zakończyły kursem 187 zł za papier PBG, po 6,5-procentowym spadku i kursem 6,10 zł za walor Hydrobudowy Polska (-3 proc.).

Zdaniem Macieja Bobrowskiego z Beskidzkiego Domu Maklerskiego, w obecnej sytuacji rynkowej nawet bardzo pozytywne informacje nie wpływają na kurs.

Wśród nielicznych firm, które informowały o podwyższeniu prognoz finansowych, jest też Elektrobudowa czy Trakcja Polska. Inne cięły swoje pierwotne szacunki. Wśród nich głównie deweloperzy (m.in. Gant i JW Construction), a także grupa Kolastyna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu