PCW ma nowego szefa

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-04-1999, 00:00

PCW ma nowego szefa

Po kilku tygodniach niepewności w związku z przejęciem Polifarbu Cieszyn-Wrocław przez brytyjski Kalon, dokonano zmian we władzach polskiej spółki. Rada nadzorcza wybrała na fotel prezesa firmy PierreŐa Malmartela, piastującego dotychczas funkcję dyrektora zarządzającego Grupy Kalon ds. oddziałów międzynarodowych.

Malmartel zastąpił na stanowisku Edwarda Płatka. W ten sposób, zdaniem analityków, skończył się pewien etap w historii Polifarbu. Wraz z ukonstytuowaniem się nowego zarządu, należy oczekiwać bowiem zmiany dotychczasowej strategii spółki. Między innymi, właśnie kwestie sporne pomiędzy Kalonem a prezesem w tej sprawie wpłynęły na podjęcie decyzji o jego odwołaniu. Można więc domniemywać, iż po wejściu do spółki nowego właściciela, los prezesa Płatka był z góry przesądzony, zwłaszcza że nie wyrażał on zbytniej ochoty do współpracy z Kalonem. Dodatkowo na jego niekorzyść przemawiał fakt, że pod jego rządami Polifarb zdecydował się na wniosek akcjonariuszy skupić z giełdy akcje w celu ich umorzenia, co miało doprowadzić do zwyżki kursu na GPW.

Analitycy sądzą, że ostatnie przejęcie Kalonu przez francuski Total może mieć bardzo istotne znaczenie dla dalszego rozwoju Polifarbu, gdyż zapewne zostanie skorygowana planowana przez Kalon strategia. Zamierzał on bowiem skoncentrować produkcję Polifarbu wyłącznie na farbach dekoracyjnych. Sam Polifarb chciał natomiast obok tego rozwijać produkcję farb przemysłowych.

Ogłoszone pod koniec ubiegłego roku wezwanie na sprzedaż akcji Polifarbu Cieszyn-Wrocław zakończyło się pełnym sukcesem Kalonu. Pomimo że zaoferowana cena (10 zł za akcje) była niższa od sugerowanej przez analityków, właściciela zmieniło ponad 60 proc. kapitału akcyjnego.

Początek tego roku jest pod względem finansowym dla Polifarbu dość udany. Wyniki za I kwartał wskazują na poprawę koniunktury na rynku farb i lakierów, co z miejsca zaowocowało wzrostem sprzedaży. Spółce udało się dzięki temu uzyskać przychody wysokości 111,2 mln zł i zysk netto w kwocie 3,7 mln zł. Choć wyniki te są gorsze od zeszłorocznych, jednak w porównaniu z lutowymi, pozwoliły spółce zlikwidować stratę netto, która po dwóch miesiącach 1999 r. sięgnęła 1,7 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PCW ma nowego szefa