PE chce zwiększenia wydatków w budżecie 2007-2013

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-06-2005, 16:55

Na tydzień przed unijnym szczytem, na którym przywódcy państw członkowskich mają przyjąć budżet UE na lata 2007-13, eurodeputowani zaapelowali we wtorek w Strasburgu  do przywódców "25" o zwiększenie wydatków Unii przynajmniej do 883 mld euro, grożąc zablokowaniem porozumienia. "Chcemy Europy innej, z większym budżetem!" - apelował socjalista Margrietus van den Berg.

Na tydzień przed unijnym szczytem, na którym przywódcy państw członkowskich mają przyjąć budżet UE na lata 2007-13, eurodeputowani zaapelowali we wtorek w Strasburgu  do przywódców "25" o zwiększenie wydatków Unii przynajmniej do 883 mld euro, grożąc zablokowaniem porozumienia. "Chcemy Europy innej, z większym budżetem!" - apelował socjalista Margrietus van den Berg.

Zgodnie z raportem przyjętym przez specjalną komisję Parlamentu Europejskiego (głosowanie całego PE w środę),eurodeputowani chcą, by wydatki UE w latach 2007-13 wyniosły przynajmniej 1,07 proc. dochodu narodowego brutto (DNB), co oznacza ponad 883 mld euro. To zdecydowanie więcej niż wynika z kompromisowej wersji budżetu przygotowanej przez Luksemburg. Wobec żądań płatników netto, a zwłaszcza Niemiec i Holandii, kierujący pracami UE Luksemburg szuka kompromisu na poziomie 1,0 proc. wydatków, czyli około 815 mld euro.

"To nie wina Luksemburga (że propozycja jest tak mała), ale grupy sześciu. Te kraje chcą mieć i zjeść ciastko! - krytykował liberał Pierre Jonckheer.

Tworzona przez Niemcy, Francję, Wielką Brytanię, Austrię, Szwecję i Holandię grupa sześciu domaga się cięć jeszcze większych, ograniczających budżet w ciągu siedmiu lat do 750 mld euro.

"Przewodnictwo luksemburskie jest zdeterminowane, by znaleźć porozumienie budżetowe podczas szczytu. To byłby sygnał polityczny, pokazujący, że UE jest w stanie podejmować decyzje i zawierać kompromis" - powiedział podczas debaty w imieniu Luksemburga minister Nikolas Schmit, czyniąc aluzję do kryzysu w UE po odrzuceniu unijnej konstytucji przez Francję i Holandię.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu