Pękają kolejne bańki na alternatywnym rynku

Kamil Zatoński
opublikowano: 09-05-2011, 00:00

Z wielkim hukiem spadł rozgrzany wcześniej do czerwoności kurs praw do akcji Smoke Shop. Spekulanci zarządzili też odwrót od walorów Ipo.pl. Te spółki należały do najbardziej zyskownych inwestycji giełdowych od początku roku. Kurs pierwszej z firm zatrzymał się dopiero po zwyżce o 2000 proc., drugiej po rajdzie o 900 proc. Notowania Smoke Shop poszły w dół o 80 proc. w pięć sesji, a kurs Ipo.pl od szczytu zjechał o 40 proc. W czołówce najbardziej zyskownych inwestycji na NewConnect jest jeszcze Black Pearl Capital. Spółka od początku roku zdrożała o 300 proc. Notowania Black Pearl Capital bronią się przed głębszą korektą.

Gorączka w notowaniach Smoke Shop i Ipo.pl nie mogła znaleźć innego finału. Ani Smoke Shop (prowadzi sklepiki z akcesoriami dla palaczy), ani Ipo.pl (prowadzi biznesowe portale internetowe, świadczy też usługi PR/IR) nie podały żadnych informacji, które mogłyby stać się impulsem do szalonych zwyżek i podbicia kapitalizacji do kilkudziesięciu mln zł. Rozruszać kurs było jednak bardzo łatwo, bo wartość free float pierwszej ze spółek jeszcze niedawno wahała się w granicach 400 tys. zł, a drugiej 1,2 mln zł.

Niewiele również trzeba było, by podbić kurs Black Pearl Capital, choć tu akurat przyczyn (choć niekoniecznie uzasadnienia) zwyżki można szukać w uchwalonym właśnie skupie akcji własnych. Zarezerwowano na to kwotę 1 mln zł, a operacja ma być przeprowadzona od dnia podjęcia uchwały przez walne (czyli od 5 maja) do 30 września. Kapitał zakładowy Black Pearl Capital dzieli się na ponad 40 mln akcji, a wartość rynkowa spółki to około 32 mln zł. Jej aktywa warte były na koniec 2010 r. nieco ponad 10 mln zł (niewiele mniej warte były kapitały własne). Black Pearl Capital ma udziały w kilkunastu spółkach, w tym także notowanych na GPW i New-Connect.

WieŚci z NewConnect

Kwiecień na NewConnect był rekordowy pod względem wartości obrotów sesyjnych. Wyniosły one 236,6 mln zł. Rekord z października ubiegłego roku został pobity o 600 tys. zł. Kwiecień był również rekordowy pod względem debiutów. Na rynku alternatywnym pojawiło się 15 nowych spółek.

Biomax, spółka zajmująca się wdrażaniem innowacyjnych technologii biochemicznych oraz sprzedażą produktów i preparatów biotechnologicznych, w poniedziałek zadebiutuje na NewConnect. Spółka uzyskała od inwestorów 5,3 mln zł. zł. Papiery wprowadzone do obrotu to 500 tys. akcji serii A i 1,5 mln akcji serii D. Kurs odniesienia to 3,55 zł.

AerFinance, holding z branży lotniczej, w piątek zadebiutował na NewConnect. Spółka przeprowadziła publiczną emisję akcji, z której uzyskała 6,8 mln zł. Inwestorom przydzielono 3 419 011 akcji po cenie emisyjnej 2 zł. Spółka do tej pory prowadziła działalność inwestycyjną, wspierając perspektywiczne podmioty z branży lotniczej oraz IT

z Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz zamierza poszerzyć działalność o sprzedaż i leasing samolotów oraz ich komponentów. AerFinance Plc będzie kupować samoloty pochodzące przede wszystkim z licytacji bankowych i komorniczych. AerFinance powstał w 2006 r. W latach 2008-10 spółka notowana była na giełdzie we Frankfurcie. Zdecydowała się przenieść na NewConnect, bo główną działalność prowadzi na terenie Polski oraz Europy Środkowo-Wschodniej.

Minox, dystrybutor materiałów budowlanych, zadebiutuje na rynku NewConnect we wtorek, 10 maja. Do obrotu wprowadzonych zostanie 526 451 praw do akcji serii B.

NewConnect oblegają kolejne spółki z branży medycznej. Po Richter Medzie i Medorcie, w kolejce ustawiły się BM Medical oraz Biolek. BM Medical, dystrybutor sprzętu medycznego, chce zadebiutować w maju. Biolek, który oferuje preparaty dla ludzi i zwierząt, zamierza wejść na NC w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu