Pekao BH planuje emisje listów zastawnych

ISBNews
opublikowano: 29-09-2014, 15:11

Pekao Bank Hipoteczny planuje, że do końca tego roku przeprowadzi emisje listów zastawnych wartości ok. 20 mln euro, zaś w 2015 roku będzie zwiększał wolumeny, poinformował agencję ISBnews prezes Tomasz Mozer.

"Mamy otwarty trzyletni program na 2 mld zł. Do tej pory ponad połowę listów w ramach tego programu wyemitowaliśmy i sądzę, że spokojnie ten program zrealizujemy w terminie. Pekao Bank Hipoteczny chce do końca roku wyemitować listy zastawne wartości ok. 20 mln euro, a w przyszłym sukcesywnie zwiększać wolumeny emisji" - powiedział Mozer w rozmowie z ISBnews.

W I półroczu 2014 r. Pekao Bank Hipoteczny wyemitował listy zastawne o wartości 16 mln euro w ramach II programu hipotecznych listów zastawnych, przyjętego w 2013 r. W 2013 roku wartość emisji sięgnęła 16,5 mln euro.

Prezes poinformował, że plan emisji na 2015 rok będzie zależał głównie od potrzeb płynnościowych grupy Banku Pekao.

"Wpisujemy się w strategię Banku Pekao, uzupełniamy strukturę płynnościową grupy. Bank Pekao sprzedaje miesięcznie ok. 500-600 mln zł kredytów hipotecznych. Część z nich może być refinansowana listami zastawnymi. Listy zastawne są też źródłem finansowania dla wielu projektów komercyjnych, które realizujemy w konsorcjach lub we współpracy z Bankiem Pekao. Portfel kredytów Pekao Banku Hipotecznego jest zrównoważony - proporcja kredytów mieszkaniowych i komercyjnych wynosi 50/50" - powiedział.

Mozer pozytywnie ocenia przedstawione niedawno przez rząd propozycje zmian w ustawie o bankach hipotecznych i listach zastawnych, szczególnie te, dotyczące łatwiejszego dostępu do tego rynku inwestorów zagranicznych.

"Sytuacja na rynku była łatwiejsza przed reformą OFE, bo list zastawny zapewniał właściwą dywersyfikację portfela funduszy,budując jego bezpieczną część. Popyt  ze strony tych inwestorów nieco się zmniejszy, ale mamy odbiorców zagranicznych, dla których list zastawny może być dobrym substytutem obligacji rządowych" - powiedział prezes.

W jego ocenie, nowe założenia do ustawy o bankach hipotecznych i listach zastawnych m.in. zwiększają grono nabywców listów zastawnych o instytucje zagraniczne i w pewnym sensie na nowo tworzą rynek listów w Polsce. Ponadto dzięki wprowadzeniu osobnego limitu inwestycyjnego dla OFE zwiększy się liczba inwestorów, którzy będą mogli nabywać te papiery.

Pozytywną zmianą jest także projekt wdrożenia szczegółowej procedury zaspokajania wierzycieli w przypadku upadłości banku hipotecznego. I choć upadłość banku hipotecznego, jak podkreślił Mozer, jest mało prawdopodobna m.in. ze względu na fakt, że banki te przynależą do grup kapitałowych, to obecność tego zapisu umożliwia podniesienie ratingu listów zastawnych, który z kolei wpływa m.in. na zmniejszenie kosztów emisji.

Dodatkową zachętą dla inwestorów zagranicznych będzie także uregulowanie kwestii podatkowych, tj. zwolnienie z opodatkowania w Polsce odsetek coveredbonds, wypłacanych na rzecz inwestorów zagranicznych.

"Spodziewam się, że banki hipoteczne bez problemu znajdą nabywców na listy zastawne o wartości 15-25 mld zł w ciągu trzech lat, przy refinansowaniu portfela na 7-10%" - powiedział Mozer.

W 2013 roku zysk netto banku wyniósł 12,7 mln zł wobec 15,7 mln zł rok wcześniej. Kapitał własny banku wyniósł 307,2 mln zł na koniec 2013 r. Po I półroczu zysk netto wyniósł 5,4 mln zł wobec 1,6 mln zł rok wcześniej.

Właścicielem Pekao Banku Hipotecznego jest Pekao SA, posiadający 100% akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane