Pekao dorobił na obligacjach

opublikowano: 14-11-2012, 00:00

Trzeci kwartał był dla banku znakomity. Następne mają być podobne.

Kolejny bank spieniężył pakiet obligacji i w ten sposób mocno podciągnął wynik. Pekao zarobił w III kwartale 798 mln zł — 14 proc. powyżej oczekiwań rynku. Wynik odsetkowy był zgodny z prognozami analityków — 1,2 mld zł, prowizyjny nieznacznie niższy — 566 mln zł. Bank przebił konsensus dzięki wynikowi handlowemu. Zysk na działalności inwestycyjnej wyniósł 175 mln zł wobec 43 mln zł przed rokiem. Pekao znowu pokazał, że należy do ekstraklasy, jeśli chodzi o pilnowanie kosztów. W III kwartale były one znowu niższe niż kwartał wcześniej.

Akcja kredytowa rozkręcona przez bank kilka kwartałów temu cały czas utrzymuje tempo wyższe niż na rynku. W detalu dynamika rok do roku wyniosła 11 proc. (2,5 proc. w ujęciu kwartalnym), a w korporacjach — 5,1 proc. (spadek o 2 proc. z kwartału na kwartał). W przeciwieństwie do PKO BP Pekao nie zdecydował się w III kwartale na zawiązywanie dodatkowych rezerw na zagrożone kredyty. Wartość odpisów wyniosła 179,5 mln zł.

— Trochę się dziwię, że mając tak wysoki jednorazowy zysk ze sprzedaży obligacji, Pekao nie zdecydowało się na utworzenie większych rezerw. Spodziewałbym się, że bank będzie wykorzystywał wszelkie możliwości, jakie dają międzynarodowe standardy rachunkowości, żeby stworzyć więcej rezerw i spać spokojniej — mówi Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego. Po trzech kwartałach Pekao miał 2,2 mld zł zysku — o 4 proc. więcej niż przed rokiem, i znalazł się w gronie banków, które poprawiły rezultat sprzed roku. Luigi Lovaglio, prezes banku, zapowiadał wielokrotnie, że w tym roku chce poprawić wynik z 2011 r. Wczoraj powiedział, że zyski w kolejnych kwartałach będą zbliżone do uzyskanych w trzecim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy