Pekao TFI ma nowego szefa inwestycji

opublikowano: 02-09-2018, 22:00

Jacek Babiński będzie odpowiadał za zarządzanie prawie 20 mld zł aktywów. Z Quercusem żegna się w zgodzie, mimo że zabiera autorski fundusz.

Kręci się karuzela kadrowa w branży inwestycyjnej. Od poniedziałku 3 września Krzysztof Cesarz, przez dekadę zarządzający funduszami w Ipopema TFI, będzie kierował zespołem akcji w niewielkim Eques TFI (1,31 mld zł). Po prawdopodobnym przejęciu zarządzania aktywami pięciu funduszy Trigona przez Skarbiec TFI przed decyzjami kadrowymi stanie kilku specjalistów pierwszego towarzystwa, w tym trzej, którzy już kilka lat temu pracowali w Skarbcu. Z tą firmą związany był też Jacek Babiński, ale krótko — od października 2016 r. do czerwca 2017 r., kiedy kontrolę nad giełdowym towarzystwem przejął Murapol. Menedżer poszedł „na swoje” do Quercus TFI, gdzie uruchomił autorski fundusz Sequoia FIZ, ale po 11 miesiącach skusił się na ofertę Pekao TFI. Będzie tam członkiem zarządu i CIO, odpowiedzialnym za pion zarządzania aktywami.

Sequoiza FIZ, fundusz autorski Jacka Babińskiego, który zarządzający zabierze z Quercusa do Pekao, od uruchomienia w listopadzie 2017 r. zarobił 0,85 proc. Stopa zwrotu jeszcze na początku czerwca sięgała 6 proc., by później szybko stopnieć.
Zobacz więcej

W GÓRĘ, W DÓŁ:

Sequoiza FIZ, fundusz autorski Jacka Babińskiego, który zarządzający zabierze z Quercusa do Pekao, od uruchomienia w listopadzie 2017 r. zarobił 0,85 proc. Stopa zwrotu jeszcze na początku czerwca sięgała 6 proc., by później szybko stopnieć. Fot. ARC

— Moim celem jest przede wszystkim rozwój produktów i strategii odpornych na wahania koniunktury giełdowej oraz dalsza dywersyfikacja na płynne rynki zagraniczne — mówi Jacek Babiński.

To tendencja ogólnorynkowa, choć rozwój produktów absolutnej stopy zwrotu (a więc w teorii odpornych na wahania rynków) został ostatnio przyhamowany, a aktywa funduszy z tej kategorii zaczęły topnieć.

Pekao TFI zarządza aktywami o wartości 19,6 mld zł. Daje to drugie miejsce w grupie funduszy rynku kapitałowego, której liderem jest PKO TFI (34,1 mld zł). Przez ostatni rok dystans się zwiększył, bo portfel największego konkurenta spuchł o ponad jedną trzecią, tyle że za mniej więcej połowę tego przyrostu odpowiada wchłonięcie Gamma TFI (dawniej — KBC TFI). Aktywa Pekao TFI zwiększyły się o 11 proc. Na zmniejszenie dystansu byłyby szanse w przypadku połączenia z należącym do tej samej grupy finansowej TFI PZU (12,3 mld zł aktywów), ale sprawa ewentualnego połączenia, zasygnalizowanego już na początku 2017 r., ostatnio przycichła. W Pekao TFI doszło natomiast niedawno do sporych zmian kadrowych, bo na początku lipca 2018 r. prezesem towarzystwa został Adam Jenkins, który na stanowisku zastąpił Krzysztofa Lewandowskiego. Z TFI odszedł jednocześnie Peter Bodis, nadzorujący pion zarządzania.

Transfer Jacka Babińskiego wiązać się będzie z przeniesieniem jego autorskiego funduszu Sequoia FIZ z Quercusa do Pekao TFI. Jak informuje Sebastian Buczek, prezes pierwszego towarzystwa, w najbliższym czasie strony ustalą warunki operacji. Od początku roku Sequoiza FIZ pobił rynek o 8,8 pkt. proc.

— Rozstajemy się w dobrych relacjach. Jacek Babiński dał się poznać z jak najlepszej strony. Życzymy mu powodzenia w nowej, dużej organizacji — mówi Sebastian Buczek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu