Pektowin będzie prywatyzowany

Grzegorz Zięba
opublikowano: 20-02-2003, 00:00

W marcu rozpocznie się prywatyzacja Zakładów Przemysłu Owocowo-Warzywnego Pektowin, największego producenta pektyn w Polsce.

20 marca Zakłady Przemysłu Owocowo-Warzywnego Pektowin w Jaśle, będące w gestii Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (AWRSP), zostaną przekazane Ministerstwu Skarbu Państwa. W ten sposób rozpocznie się proces prywatyzacji firmy. Na razie nic nie wiadomo na temat potencjalnych inwestorów, którzy chcieliby przejąć zakład.

Według Franciszka Bosaka, prezesa Pektowinu, spółkę powinni przejąć pracownicy. Inwestorami mogliby zostać także rolnicy dostarczający surowiec firmie.

Propozycja ta została przedstawiona działającym w zakładzie związkom zawodowym i została przyjęta z dużym zainteresowaniem.

— Jesteśmy za prywatyzacją pracowniczą, ale będzie to zależało od warunków, jakie przedstawi nam ministerstwo. Mamy świadomość kosztów takiej prywatyzacji — mówi Edmund Goudek, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ Solidarność.

Dodaje, że jeżeli ministerstwo zarząda za zakład nie więcej niż 17 mln zł, to pracownicy będą w stanie go wykupić.

Pektowin jest głównym producentem pektyn i preparatów enzymatycznych w Polsce (firma ma 70 proc. krajowego rynku) i jednym z ośmiu takich firm na świecie. Spółka wytwarza również zagęszczacze soków owocowych i warzywnych, wina owocowe, przetwory owocowo-warzywne. Pektowin produkuje także kwasoodporne maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego.

Obroty spółki wyniosły w 2002 roku 60 mln zł. Według prezesa Bosaka, zakład jest dochodowy. Nie chciał jednak ujawnić wyników finansowych. Firma zatrudnia 500 pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Zięba

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pektowin będzie prywatyzowany