Pełen etat? Wolę bardziej elastycznie

  • DI
opublikowano: 30-09-2019, 22:00

Tradycyjnym modelem zatrudnienia w Polsce wciąż jest umowa o pracę. Ale nasz rynek czekają zmiany.

Pracownik w Polsce lubi stabilność. „Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę” — to jedno ze zdań, które najczęściej pojawia się w ogłoszeniach niezależnie od branży, lokalizacji i rodzaju stanowiska. Trudno się temu dziwić, w końcu wspomniana forma zatrudnienia często determinuje przyjęcie przez kandydata konkretnej oferty — zaraz obok takich czynników, jak wysokość wynagrodzenia lub możliwości rozwoju. Na polskim rynku zachodzą jednak zmiany. Jeśli chodzi o stanowiska na poziomie specjalisty i wyższe, zauważa się trend coraz częstszego stawiania na elastyczne formy pracy.

Chcę mieć wybór

Jak wynika z badań opublikowanych przez Manpower, już niemal połowa kandydatów opowiada się za alternatywnym modelem zatrudnienia. Preferują zatem pracę na pół etatu (to wybór 16 proc.), na kontrakcie (13 proc.) lub w formie projektowej (17 proc.). Natomiast tylko 3 proc. pytanych wybiera pracą zdalną.

— Jesteśmy świadkami zmian w preferencjach pracowników. Umowa o pracę powoli traci miejsce na podium, jeśli chodzi o czynnik wpływający na przyjęcie lub odrzucenie oferty. Są specjaliści, którzy chętniej decydują się na pracę na kontrakcie, motywując swój wybór możliwością realizacji innych zleceń lub chęcią osiągnięcia work life balance –mówi Stephane Tikhomiroff, dyrektor generalny Perfetti Van Melle Polska.

Zatrzymać pracownika

Coraz niższy poziom bezrobocia, utrzymujący się na poziomie ok. 5 proc., to dobra wiadomość dla pracowników i prawdziwe wyzwanie dla przedsiębiorców. Pracodawcy zdają sobie sprawę z tego, że gwarancją stabilnego rozwoju ich firm jest przede wszystkim zatrzymanie rotacji. Zachodzące na rynku zmiany motywują do oferowania kandydatom coraz lepszych warunków zatrudnienia — w tym także, tak poszukiwanych dotąd, umów o pracę na pełny etat.

Ale pracownicy też zmieniają swoje priorytety. Szczególnie młode pokolenie na pierwszym miejscu stawia inne wartości niż ich starsi koledzy. Przedstawiciele generacjimilenialsów wskazują potrzebę realizowania swoich pasji i zbierania różnorodnych doświadczeń. Stabilne zatrudnienie przestaje być dla nich konieczne. Jakie zatem działania powinni podjąć pracodawcy, chcąc pogodzić ze sobą oba wspomniane trendy? Przede wszystkim — proponując elastyczność w ramach umowy.

Możliwość pracy zdalnej, rozliczanie pracowników z efektów pracy zamiast z godzin spędzonych przy biurku, czy wprowadzenie systemu pełnienia obowiązków w nietypowych godzinach — to tylko kilka przykładów rozwiązań, na jakie mogą zdecydować się pracodawcy. Ważne jest także obserwowanie zmian na rynku pracy i uwzględnianie ich podczas planowania strategii rozwoju nie tylko zespołu, ale całej firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane