Pelion najlepszy, Neuca najtańsza

MBL
opublikowano: 29-05-2013, 00:00

Hanna Kędziora z Trigon DM porównała sytuację finansową i wyceny trzech giełdowych dystrybutorów farmaceutyków.

Analityczka oceniła wszystkie spółki na podstawie pięciu wybranych wskaźników finansowych. Za każdy z nich można było uzyskać od 1 do 3 pkt (im więcej, tym lepiej). Najwięcej zebrał ich Pelion.

None
None

— W rzeczywistości częściowo jest to efekt niskiej bazy i największego pogorszenia wyników Peliona w roku poprzednim, podczas gdy Neuca oraz Farmacol już w 2012 r. zanotowały wzrost wyników. Z drugiej strony takie efekty nie byłyby osiągnięte bez podjęcia trudnych decyzji. Przypominamy, że w poprzednim roku Pelion zamknął część nierentownych aptek oraz zmniejszył wynagrodzenia pracowników. Obecnie decyzje te procentują, pozwalając grupie znacząco poprawiać wyniki rok do roku — uzasadnia Hanna Kędziora. Specjalistka spodziewa się, że w kolejnych dwóch kwartałach tego roku Pelion pozostanie spółką, która najszybciej poprawia wyniki, ale w tempie niższym niż w I kwartale. Hanna Kędziora zwraca jednak uwagę, że rynkowa wycena spółki w znacznym stopniu odzwierciedlaspodziewaną poprawę wyników finansowych.

— Porównanie wycen rynkowych hurtowni wskazuje, że relatywnie najatrakcyjniejsze są akcje Neuki, a najwyższe wskaźniki wyceny ma Farmacol. Wysoka kapitalizacja tej ostatniej spółki to m.in. efekt posiadanej przez nią gotówki. W naszej ocenie nie należy zakładać, że będzie ona wypłacona akcjonariuszom — dodaje Hanna Kędziora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MBL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane