Pelion o szukaniu dalszych oszczędności

ISBNews
19-05-2014, 15:22

Kolejny spadek marży urzędowej wymusza na dystrybutorach farmaceutycznych szukanie oszczędności, jednak obszarów, gdzie można ciąć koszty jest już niewiele, ocenia prezes Pelionu Jacek Szwajcowski. Pomimo pogarszającej się sytuacji na rynku farmaceutycznym, Pelion pozostanie liderem w branży.

"Po kolejnej obniżce marży hurtowej na wielu lekach refundowanych nie zarabiamy, a do części musimy wręcz dokładać. Jest to nienormalna sytuacja, gdyż w dłuższym terminie jest to bardzo niebezpieczne nie tylko dla pacjenta, ale całego systemu zdrowotnego" - powiedział Szwajcowski podczas konferencji prasowej.

Według danych prezentowanych przez Pelion, rynek leków Rx refundowanych w I kw. wzrósł o 0,8%. Od 2011 roku sprzed wejścia nowej ustawy refundacyjnej rynek ten spadł o 18,1%. Natomiast dynamika rynku leków Rx pełnopłatnych w pierwszych trzech miesiącach tego roku spadła o 1,4%, ale od 2011 roku wzrosła o 19,9%. Oznacza to, że pacjenci płacą za leki coraz więcej niż wcześniej.

W I kw. na nowej liście refundowanej ceny detaliczne 96% leków refundowanych spadły. Według Pelionu, nie przełożyło się to jednak na poziom współpłacenia przez pacjenta. Pozostaje on nadal na jednym z najwyższych poziomów w Unii Europejskiej.

Według Szwajcowskiego, spółka stara się poszukiwać wszelkich możliwych oszczędności, ale jak zaznacza, cięcie kosztów ma też swoje racjonalne granice.

"W I kw. udało nam się osiągnąć niższe koszty sprzedaży i koszty ogólne zarządu o blisko 3 mln zł. Poszukiwanie kolejnych możliwych oszczędności staje się jednak coraz trudniejsze. Poza tym w naszej ocenie obecna sytuacja powoduje, że coraz więcej aptek jest deficytowych " - tłumaczył Szwajcowski.

Koszty Pelionu spadły o 1,6% tj. o 2,8 mln zł w skali roku do 173,9 mln zł w I kw. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 1,1% r/r do 1. 925,9 mln zł w I kw.

W ocenie prezesa, Pelion utrzyma pozycję rynkowego lidera w najbliższym czasie pomimo spadku niektórych pozycji rachunku wyników.

"Nasze skonsolidowane przychody ze sprzedaży w porównaniu z naszymi głównymi konkurentami wskazują, że mniej więcej od ponad dwóch lat jesteśmy liderem na tym rynku. Nie sądzę, aby to się w najbliższym czasie zmieniło" - zaznaczył Szwajcowski.

Zysk ze sprzedaży Pelionu wyniósł 210,7 mln zł i był o 9,3% niższy r/r. Rentowność zysku ze sprzedaży wyniosła 10% i była niższa o 1,3 pkt proc. w skali roku. Niższa  wartość zrealizowanego zysku ze sprzedaży była główną przyczyną spadku zysku operacyjnego o 33% r/r do 36,6 mln zł.

Spadek zysku i rentowności ze sprzedaży w skali roku spowodowany był głównie kolejną obniżką marży hurtowej na leki refundowane w Polsce o 1,0 pkt proc. do poziomu 5%. Na obniżenie zysku ze sprzedaży wpływ miała także obniżka cen leków refundowanych w Polsce.

W I kw. 2014 r. skonsolidowany zysk netto Pelionu wyniósł 24,5 mln zł wobec 35,9 mln zł rok wcześniej (spadek o 31,9% r/r)

"Nasza rentowność netto obniżyła się do 1,3%. Z kolei zadłużenie netto wzrosło o ponad 127 mln zł do 374 mln zł, ale pozostaje na bardzo bezpiecznym poziomie" - powiedział wiceprezes  Jacek Dauenhauer.

Wzrost poziomu zadłużenia przy niższej wartości EBITDA (spadek o ponad 29% r/r) wpłynęły negatywnie na wskaźnik zadłużenia grupy. Wskaźnik dług netto do EBITDA (zannualizowana) wyniósł 2,6 na koniec marca i zwiększył się o 1,1 w skali roku.

Pelion Healthcare Group (dawniej Polska Grupa Farmaceutyczna) świadczy usługi obejmujące wszystkie segmenty dystrybucji farmaceutycznej (hurtowy, detaliczny i szpitalny) i są skierowane do: pacjentów, aptek, szpitali oraz producentów. Pelion S.A., to spółka holdingowa, pełni nadzór właścicielski nad wszystkimi obszarami działalności Grupy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pelion o szukaniu dalszych oszczędności