Pendolino Warszawa — Gdańsk przyspieszyło

20 pociągów pendolino z floty PKP Intercity jest dopuszczonych do ruchu z prędkością 250 km/h.

Nie rozwijają jednak takiej prędkości, ponieważ w Polsce nie ma linii przystosowanych do tak szybkiej jazdy. Obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) przystosowują niektóre trasy do poruszania się z prędkością 200 km/h w ramach jazd testowych. Właśnie, tyle pojechało pendolino na trasie między Gdańskiem a Warszawą. PKP PLK zapewniają, że podróż nad polskie morze w połowie roku będzie mogła się skrócić.

Zwiększy się także przepustowość linii i bezpieczeństwo podróży. Inwestycja pozwalająca na zwiększenieprędkości była realizowana w ramach projektu dotyczącego drugiej fazy modernizacji linii kolejowej Warszawa — Gdynia związanej z montowaniem systemów i urządzeń LCS, ERTMS/ETCS/ GSM-R, DSAT oraz zasilania układu trakcyjnego. Była współfinansowana z pieniędzy Unii Europejskiej, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-13 oraz na lata 2014-20. Wartość projektu to 928 mln zł.

250 km/h - z taką prędkością mogą jeździć polskie pociągi pendolino.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane