Pensja igreka szybko rośnie

Paulina Kostro
opublikowano: 06-11-2017, 22:00

Polscy milenialsi dostają średnie wynagrodzenie w porównaniu z kolegami z innych krajów. Ale już po kilku latach pracy mogą liczyć na rekordową podwyżkę.

Pokolenie Y to osoby urodzone między 1980 a 2000 rokiem — dzieli się ich na młodszych (1990-2000) i starszych (1980- -89). Styl życia milenialsów sprzyja rozwojowi gospodarki i służy rynkowi pracy — chcą zarabiać, ale nie boją się również wydawać. Napędzają konsumpcję, bo lubią mieć. Ponadto dużo podróżują i inwestują w siebie. W Polsce przeciętne wynagrodzenie netto młodszych osób z generacji Y wynosi ok. 2,3 tys. zł, tych starszych — ok. 3,1 tys. zł.

Międzypokoleniowy wzrost zarobków wynosi więc aż 36 proc. — wynika z najnowszego badania MonsterPolska.pl. Powodem jest wysoka dynamika płac, ponieważ poziom zarobków „na rękę”, od których zaczynają młodzi, jest niski. Z tym wynikiem (razem z Węgrami) zajmujemy pierwsze miejsce, gdyż skok wynagrodzeń w innych krajach jest mniejszy — w Finlandii wynosi 18 proc., w Estonii 19 proc., a w Chorwacji 22 proc. W każdym z badanych krajów zarobki rosną wraz z wiekiem i doświadczeniem. Dla porównania — średnia wynagrodzenia w 13 krajach, które zostały poddane analizie, wyniosła ok. 4,3 tys. zł. Najwięcej zarabiają Finowie — młodsi ok. 7,7 tys. zł, starsi ok. 9 tys. zł.

Polska w rankingu płac wypada przeciętnie — mniejsze płace, w grupie 18-27 lat, mają jedynie Węgrzy, Serbowie, mieszkańcy Bośni i Hercegowiny oraz Czarnogóry. Lepiej zarabiają Czesi, Słowacy, Estończycy, Litwini, Łotysze, Chorwaci, Słoweńcy i oczywiście Finowie. W grupie milenialsów w wieku od 28 do 37 lat mniej niż w Polsce zarabiają pracownicy z pięciu krajów — Węgier, Chorwacji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Serbii. Powolne zwyżki płac na większości stanowisk w kraju oraz przeciętne (w porównaniu z wynagrodzeniami w innych krajach) zarobki sprawiają, że niemalże 70 proc. młodych Polaków wciąż mieszka z rodzicami. Mężczyźni wyprowadzają się zazwyczaj po ukończeniu 29 lat, kobiety natomiast przed 27. urodzinami. [PK] © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu