Pensje mają być jawne

Joanna Barańska
opublikowano: 02-05-2006, 00:00

Indywidualne wynagrodzenia członków zarządu spółki publicznej nie mogą być utajniane — zawyrokował Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa znalazła się w sądzie za sprawą skargi NKT Cables, giełdowego producenta kabli, który chciał, by Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zwolniła go z obowiązku informowania o indywidualnych wynagrodzeniach członków zarządu i rady nadzorczej.

Obowiązek informowania o nich przez spółki publiczne nakłada rozporządzenie Rady Ministrów z sierpnia 2004 r. Informację można utajnić tylko wtedy, gdy ujawnienie jej może zaszkodzić zainteresowanym lub inwestorom.

Argumenty za...

Zdaniem NKT Cables, ujawnienie zarobków zarządu może zaszkodzić spółce, bo „prześwietlany” zarząd może po prostu odejść.

— Poza tym wysokość wynagrodzenia to dobro osobiste, a możliwość naruszenia dóbr osobistych nie może być określona rozporządzeniem, tylko ustawą. To wynika wprost z konstytucji — mówi mecenas Arkadiusz Wolski, adwokat firmy.

Podkreśla, że spółka NKT Cables nigdy nie kwestionowała upubliczniania łącznej kwoty wynagrodzeń. Sprzeciwia się tylko rozbiciu jej na poszczególne osoby.

...oraz przeciw

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) odmówiła. „Członkowie zarządu i rady nadzorczej spółki publicznej, zgadzając się na pełnienie funkcji, zgodzili się jednocześnie na różne obowiązki z niej wynikające” — napisała KPWiG w uzasadnieniu odmowy.

To samo w listopadzie zeszłego roku powiedział sąd pierwszej instancji i wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

— Spółka publiczna podlega szczególnym obowiązkom informacyjnym. Warunki zwolnienia z tego obowiązku określa ustawa, nie rozporządzenie. Przesłanki zwolnienia nie zostały spełnione, nie naruszono zatem konstytucji — uzasadniła sędzia Bożena Wieczorska.

— Nadal uważam, że elegancko byłoby zapisać podawanie indywidualnych zarobków w ustawie — komentuje mecenas Wolski.

Wspomniał, że spółka nie wyklucza skargi konstytucyjnej do Trybunału Konstytucyjnego.

W raporcie rocznym NKT Cables za 2004 r. określono koszty ogólnego zarządu na 13,7 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu