Penta posprząta w Polsce

GRA
opublikowano: 30-01-2012, 00:00

Czeski fundusz kupił poznański Clar System. Firma chce poszerzyć ofertę usług.

O tym, że Penta przymierza się do przejęcia Clar Systemu, pisaliśmy w „PB” na początku stycznia. W piątek firmy zawarły umowę. Na jej mocy czeski fundusz private equity kupił 100 proc. udziałów w poznańskiej firmie zajmującej się sprzątaniem i ochroną mienia. Wartości transakcji nie ujawniono. Zgodę musi jeszcze wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

— Dotychczasowe wyniki Clar Systemu, ogólnopolski zasięg oraz zróżnicowane portfolio klientów wskazują na duży potencjał wzrostu skali działalności oraz zakresu oferowanych usług — mówi Zdenek Kubat, dyrektor inwestycyjny Penty.

Spółka ma mocną pozycję w Wielkopolsce. W 2011 r. jej przychody wyniosły 18 mln EUR (76 mln zł), co oznacza wzrost o 24 proc. r/r. Nie ujawnia wyniku netto, w 2010 r. wyniósł 3,6 mln zł. Clar to dla Penty już druga inwestycja na rynku usług sprzątania i ochrony. W 2010 r. przejęła czeskie AB Facility, zarządzające budynkami i energią. Z nowego nabytku chce zrobić lidera.

— Głównym celem strategii biznesowej będzie rozwój firmy przez akwizycje w pozostałych segmentach branży facility management,takich jak: zarządzanie techniczne i ochrona budynków, gospodarowanie terenem czy powiązane usługi. Pozwoli to na rozwój działalności oraz przekształcanie Clar System z firmy oferującej usługi porządkowo-czystościowe w wiodącego operatora, dysponującego szerokim wachlarzem usług — deklaruje Zdeněk Kubát, dyrektor inwestycyjny Penty.

Firma ma być silna nie tylko w Polsce.

— Celem jest stworzenie silnego gracza w Europie Środkowo- Wschodniej. Clar System ma pełnić rolę bazy do kolejnych akwizycji i konsolidacji tego segmentu w Polsce — zapowiada Zdeněk Kubát.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu