Penta sprzedaje Alpha Medical

AT
30-03-2012, 00:00

Fundusz chce sprzedać polskie laboratoria. Zainteresowany jest inwestor branżowy zza Odry.

Celem jest pozycja w pierwszej trójce największych sieci laboratoriów prywatnych w Polsce — mówił Peter Lednicky, prezes sieci laboratoriów Alphy Medical, należącej do czeskiego funduszu Penta, gdy poprzez przejęcie polskiej firmy DD Lab grupa wchodziła do Polski.

Po blisko trzech latach od tych zapowiedzi plany radykalnie się zmieniły. Nie dość, że polska część biznesu, licząca dzisiaj 6 placówek, generuje straty, to planuje znaleźć kupca. Jak dowiedział się „Puls Biznesu”, spółka rozmawiała m.in. z największymi polskimi sieciami laboratoryjnymi.

— Prowadziliśmy negocjacje, ale się z nich wycofaliśmy — spółka jest w kiepskiej sytuacji finansowej — mówi potencjalny inwestor, chcący zachować anonimowość. Alpha Medical nie informuje o wynikach finansowych.

Według danych KRS, w 2010 r. miała 11 mln zł przychodów i 6 mln zł straty netto. Monika Stefańczyk, analityk firmy badawczej PMR, właśnie w tym upatruje decyzję o sprzedaży laboratoriów.

— Pomimo dobrych perspektyw dla rynku diagnostyki laboratoryjnej w Polsce firma w latach 2009-10 notowała stratę na działalności operacyjnej i netto. Podobnie było na Słowacji. Być może stąd decyzja o sprzedaży polskich placówek — twierdzi Monika Stefańczyk.

Czy w związku z trudną sytuacją spółki i rosnącą konkurencją znajdzie się chętny na laboratoria? Zdaniem rozmówcy chcącego zachować anonimowość, Penta prowadzi negocjacje z niemieckim inwestorem branżowym. Czeski fundusz private equity nie chciał komentować sprawy.

— Dopóki nie ma wiążących decyzji, nie informujemy o planach wobec spółek z grupy — mówi Martin Danko, menedżer w Penta Investments.

Sześć inwestycji nad Wisłą

Penta to czeski fundusz private equity, który inwestuje w Polsce, Czechach i na Słowacji. Spółka ma w portfelu 30 inwestycji, w tym nad Wisłą sześć: laboratoria Alpha Medical (które właśnie sprzedaje), sieć aptek Dr. Max, Okna Rąbień oraz IgloKrak, dystrybutora mrożonek. Najnowszą inwestycją funduszu — ze stycznia 2012 r. — jest Clar System, specjalizujący się w sprzątaniu i ochronie mienia. W 2010 r. aktywa Penty były warte 3,4 mld EUR. Skonsolidowane przychody wyniosły 2,1 mld, a zysk netto 49,7 mln EUR. Drugą odnogą Penty są nieruchomości. W tym obszarze spółka ma 12 inwestycji w Czechach i na Słowacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AT

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Penta sprzedaje Alpha Medical