Penta wchodzi do Matrasa kuchennymi drzwiami

opublikowano: 03-12-2017, 22:00

Negocjacje w sprawie dzierżawy sieci księgarni przez konsorcjum firm powiązanych z właścicielem Empiku skończą się lada dzień

Upada, upada i upaść nie może. Te słowa najlepiej oddają sytuację Matrasa, który ze 180 placówkami jeszcze rok temu był drugą co do wielkości siecią księgarni w Polsce. Choć sąd już pod koniec sierpnia umorzył postępowanie sanacyjne spółki, uznając, że nie ma szans na uzdrowienie, to do uprawomocnienia się tej decyzji droga jest daleka. Dopiero po tym Matrasa mógłby przejąć inwestor w trybie tzw. upadłości przygotowanej. Impas? Niekoniecznie. Nowy zarządca sądowy Matrasa ma plan B — chce wydzierżawić wciąż działające księgarnie firmom powiązanym z funduszem Penta Investment (PI), właścicielem lidera rynku książki, czyli Empiku.

Zobacz także
NIE TYLKO MY:
NIE TYLKO MY:
Empik, kierowany przez Ewę Szmidt-Belcarz, zapewnia, że w konsorcjum firm zainteresowanych Matrasem jego spółka Mole Mole „partycypuje w bardzo ograniczonym zakresie”, a „większością sieci są zainteresowani inni inwestorzy”. Oni jednak również są powiązani z Pentą Investment, właścicielem Empiku.
Grzegorz Kawecki

Ratujmy, co się da

Sanacja spółki powinna polegać na uzdrowieniu jej finansów. W przypadku Matrasa proces trwający od kwietnia 2017 r. przyniósł rezultat odwrotny. Przychody systematycznie spadały, a sieć nie płaciła nie tylko dostawcom książek i firmom wynajmującym jej lokale, ale też ZUS czy PFRON. Miesiąc w miesiąc zwiększała zadłużenie o kilka milionów złotych.

Dziś Matras to mniej niż 50 księgarni, w których głównie hula wiatr. Strona i sklep internetowy nie działają. Klienci spółki na forach internetowych wymieniają się informacjami o opłaconych i niezrealizowanych zamówieniach, a pracownicy — o problemach z wypłatami należnych świadczeń. Taką właśnie sytuację zastał czwarty już zarządca sądowy Matrasa, którym niedawno została spółka PMR Restrukturyzacje.

— W związku z tym, że kilku wierzycieli zaskarżyło decyzję o umorzeniu sanacji, naszym priorytetem stało się szybkie zabezpieczenie jedynej wartości Matrasa, którą jest mocno osłabiona, ale wciąż działająca sieć sprzedaży. Dlatego uzyskaliśmy od sędziego komisarza zgodę na wydzierżawienie przedsiębiorstwa w całości konsorcjum firm, które wcześniej złożyły wniosek o tzw. pre-pack — informuje Maciej Roch Pietrzak z PMR Restrukturyzacje.

Cenowa promocja

Pre-pack, czyli upadłość przygotowana, polega na tym, że spółka z problemami lub jej wierzyciele wraz z wnioskiem o upadłość składają projekt umowy sprzedaży przedsiębiorstwa określonemu inwestorowi za konkretną cenę, co najmniej równą wycenie biegłego. Jak informowaliśmy w październiku, taki właśnie wniosek w przypadku Matrasa złożyło konsorcjum czterech firm: Modern Bookstore, Modern Bookstore 2, JT Doradztwo i Mole Mole. Na rynku książki znana jest tylko ostatnia.

To spółka Empiku, która od maja 2017 r. rozwija sieć mniejszych księgarni pod marką Mole Mole (ma ich już 17, m.in. w miejscach, w których wcześniej działał Matras). Członkami zarządów lub pełnomocnikami trzech pozostałych konsorcjantów są natomiast prawnicy z kancelarii Komosa Imiełowski, znanej z tego, że przy wielu inwestycjach, m.in. przy przejmowaniu Empiku, doradzała funduszowi PI. Sama Penta Matrasem interesuje się co najmniej od roku.

O ile jednak na przełomie 2016 i 2017 r. za 50 jego najlepszych księgarni proponowała 50-60 mln zł, o tyle oferta w ramach pre-packu opiewała zaledwie na 6,7 mln zł. Ile w tej sytuacji zarządca będzie żądał za dzierżawę księgarni? — Warunki umowy są właśnie negocjowane. Chcemy, by oferent wpłacił kaucję, uiszczał czynsz, płacił pracownikom, a oprócz tego zatowarował księgarnie.

Książki teraz się w nich znajdujące chcemy przewieźć do magazynu centralnego, zinwentaryzować i przygotować do wydania wydawcom, którzy zgłaszają do nich pretensje — mówi Maciej Roch Pietrzak.

Inni obejdą się smakiem

Ten plan wymaga porozumienia z prowadzącą magazyn Matrasa firmą Books Logistics, którą zarządza Krzysztof Kiwerski, 88-letni teść Jerzego Kowalewskiego, prezesa i większościowego akcjonariusza sieci księgarni. Krzysztofowi Gołębiowi, wcześniejszemu zarządcy Matrasa, to się nie udało. Podkreślał, że Jerzy Kowalewski chciał mu narzucić Pentę jako inwestora, gdy zainteresowanie przejęciem Matrasa wyrażali inni nabywcy. Wśród nich były Świat Książki i Przedsiębiorstwo Dom Książki, a ostatnio też wydawnictwo Znak. Co na to obecny zarządca?

— Do PMR Restrukturyzacje wpłynęła jedynie oferta konsorcjum powiązanego z Pentą i Empikiem. Dlatego z tym podmiotem prowadzimy negocjacje — odpowiada Maciej Roch Pietrzak. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane